Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Wykorzystanie dotacji w Europie na rzecz energii odnawialnej – Czysta Energia

Wykorzystanie dotacji w Europie na rzecz energii odnawialnej

Wykorzystanie dotacji w Europie na rzecz energii odnawialnej

Europa dąży do osiągnięcia ambitnych celów środowiskowych, które obejmują redukcję emisji gazów cieplarnianych i promowanie energii odnawialnej. Jednym ze środków, które pozwalają na realizację tych celów, są dotacje. Andreas Thorsheim, dyrektor generalny i założyciel internetowej platformy magazynowania energii słonecznej i akumulatorów Otovo, analizuje istniejące programy wsparcia dla energii odnawialnej w Europie i wyciąga wnioski, które mogą pomóc w kształtowaniu przyszłych dotacji.

Jednym z najważniejszych przykładów programu wsparcia w Europie jest wprowadzenie przez Niemcy we wrześniu 2023 r. programu, który inteligentnie łączy fotowoltaikę, magazynowanie akumulatorów i pojazdy elektryczne. Dzięki hojnym funduszom, sięgającym nawet 10 200 euro na konsumenta, Niemcy stawiają nowe standardy na kontynencie. Celem tej polityki jest wspieranie równoczesnego rozwoju różnych technologii ekologicznych. W przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych rynków, takich jak Holandia czy USA, gdzie już istnieje bezpośrednie powiązanie między zakupem systemów fotowoltaicznych a pojazdami elektrycznymi, Niemcy planują przyspieszenie wzrostu w obu tych obszarach jednocześnie. Cel finansowania to wspieranie tych zmian jednocześnie, a nie sekwencyjnie. Aby osiągnąć trwałe skutki tego bodźca, Otovo sugeruje rozszerzenie programu i udostępnienie go szerszej grupie odbiorców, poprzez obniżenie indywidualnych kwot finansowania i uwzględnienie również mniejszych systemów fotowoltaicznych o mocy poniżej 5 kW.

Wprowadzenie obniżenia lub wyeliminowania podatku VAT na zielone technologie w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Polsce okazuje się skutecznym, przejrzystym i prostym sposobem dotowania. Program można łatwo rozszerzyć na technologie takie jak fotowoltaika, baterie, pojazdy elektryczne i pompy ciepła, żeby zachęcić gospodarstwa domowe do stopniowej modernizacji swojego wyposażenia.

Szwecja poszła o krok dalej i zastąpiła tradycyjne dotacje na fotowoltaikę „odliczeniami za technologie przyjazne dla środowiska”. Ta forma ulgi podatkowej obejmuje systemy fotowoltaiczne, akumulatory i ładowarki pojazdów elektrycznych, a kwota jest odliczana bezpośrednio z faktury firmy instalującej. Program finansowania oferuje również zachęty finansowe, takie jak dotacja w wysokości 20% dla systemów fotowoltaicznych i około 50% dla baterii słonecznych i ładowarek elektrycznych w roku 2023.

Norwegia również wprowadziła program wsparcia dla technologii przyjaznych dla środowiska w prywatnych gospodarstwach domowych, obejmujący panele słoneczne, pompy ciepła, dodatkową izolację i produkcję ciepłej wody. Dofinansowanie Enova przyznawane jest na podstawie spełnienia określonych kryteriów kwalifikowalności i wynosi 25% całkowitych udokumentowanych kosztów.

Polska znalazła się w gronie najszybciej rozwijających się rynków energii słonecznej w Europie dzięki procesowi odbiurokratyzacji. Usunięcie wszelkich wymagań dotyczących podłączenia do sieci umożliwiło podłączenie do sieci systemów dachowych o mocy do 50 kW.

Norwegia i Szwecja są liderami we wdrażaniu pojazdów elektrycznych w prywatnych gospodarstwach domowych. Kierowcy samochodów elektrycznych w tych krajach korzystają z różnych korzyści, takich jak zwolnienia z opłat drogowych i tuneli, obniżone opłaty za parkowanie oraz możliwość korzystania z bezpłatnych pasów dla autobusów. Ponadto, długoletnie inwestycje w pompy ciepła sprawiły, że oba kraje mają najwyższy udział pomp ciepła w swoim miksu energetycznym.

Wniosek z tych analiz jest jasny – dotacje są kluczowym narzędziem promowania energii odnawialnej w Europie i istnieje wiele przykładów skutecznych programów wsparcia. Każdy kraj może czerpać naukę z tych doświadczeń i dostosować programy do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Źródło: Solarserver

Posted in