Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Wsparcie dla gospodarstw domowych – bon energetyczny – Czysta Energia

Wsparcie dla gospodarstw domowych – bon energetyczny

Wsparcie dla gospodarstw domowych - bon energetyczny

Wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, zakomunikował, że po zakończeniu tzw. mrożenia cen energii, około 3 miliony gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z możliwego wsparcia. Według wiceministra, prawdopodobną formą wsparcia będą bony energetyczne.

Wiceminister podczas programu „Tłit” w Wirtualnej Polsce poruszył temat odmrożenia cen energii elektrycznej i możliwości wsparcia dla gospodarstw domowych. Jedną z propozycji było wprowadzenie bonów energetycznych jako wsparcie dla osób, które nie mają możliwości poprawienia efektywności energetycznej swojego gospodarstwa z powodu trudności finansowych.

Motyka podkreślił, że rachunki za energię często stanowią znaczną część wydatków gospodarstw domowych, sięgając nawet 30, 40 czy nawet 50 procent. Szczególnie dotyczy to rodzin wielodzietnych, gdzie zużycie energii jest bardzo duże. Wiceminister zaznaczył, że wsparcie będzie skierowane do gospodarstw domowych, w których wydatki na energię znacznie przewyższają średnią. Miłosz Motyka podkreślił, że około 3 miliony gospodarstw domowych może otrzymać to wsparcie.

Jednym z pytanych przez dziennikarzy tematów było też pytanie o próg dochodowy kwalifikujący do otrzymania wsparcia. Wiceminister odpowiedział, że jest to jedno z rozwiązań, które mogłoby funkcjonować, ale szczegóły będą znane dopiero przy przedstawieniu konkretnego projektu.

Miłosz Motyka odniósł się również do deklaracji minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski z końca lutego, która wspominała o tym, że rachunek za prąd dla gospodarstwa domowego po 1 lipca nie powinien wzrosnąć o więcej niż 30 złotych. Wiceminister zauważył, że nawet taka niewielka kwota, która obniża miesięczny budżet domowy, musiałaby być wydana nawet w przypadku zamrożenia cen.

Przypomnijmy, że pod koniec 2023 roku uchwalono ustawę, która utrzymuje dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła do I połowy 2024 roku. Maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie 412 zł za MWh netto do określonego limitu zużycia. Limity zużycia energii zostały zmniejszone o połowę w porównaniu do 2023 roku, ponieważ ustawa obowiązuje tylko przez pół roku.

Wprowadzenie bonów energetycznych jako formy wsparcia dla gospodarstw domowych może okazać się skutecznym sposobem pomocy dla osób o niskich dochodach. Daje to szanse na obniżenie kosztów energii dla tych, którzy nie mają możliwości poprawienia efektywności energetycznej swoich domów. Ostateczne szczegóły wsparcia będą znane po przedstawieniu konkretnego projektu.

Źródło: Energetyka24

Posted in