Uniwersytet Carla von Ossietzky’ego w Oldenburgu wykorzystuje odzyskane ciepło z części swojego centrum danych, aby zredukować koszty energii i emisję dwutlenku węgla. Działania te są częścią projektu „WärmewendeNordwest”, który jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Badań (BMBF) i kierowany przez profesora Sebastiana Lehnhoffa, specjalistę ds. informacji energetycznej z Oldenburga.
Jako część tego projektu, na Uniwersytecie w Oldenburgu zostały zainstalowane i inteligentnie połączone systemy chłodnicze i grzewcze. W celu wykorzystania odzysku ciepła, uniwersyteckie centrum danych zostało wyposażone w nowoczesny klastr obliczeniowy o wysokiej wydajności, który zostanie uruchomiony w 2023 roku. Serwery w klastrze są chłodzone wodą, dzięki czemu jest możliwe odzyskanie ciepła. Ciepła woda opuszczająca centrum danych jest wykorzystywana do podgrzewania wysokotemperaturowej pompy ciepła, która zwiększa temperaturę do 75°C. Następnie energia cieplna jest wprowadzana do uniwersyteckiej sieci ciepłowniczej.
To innowacyjne wykorzystanie ciepła odzyskiwanego z centrum danych pozwala na jego efektywne zużycie przez cały rok. Chociaż wykorzystanie energii odpadowej z centrum danych nie jest nowe, w przypadku uniwersytetu ma to duże znaczenie ze względu na ich rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na przykład, ciepło może być wykorzystane do ogrzewania basenu uniwersyteckiego, co przyczynia się do dalszego obniżenia kosztów energii i emisji CO2.
Niemniej jednak, uniwersytet staje również przed wyzwaniami związanymi z transformacją pozostałych serwerów, które są chłodzone powietrzem. Konieczne są zmiany, zwłaszcza pod kątem utrzymania niezawodności układu chłodzenia w ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Uniwersytet zdecydował się zainstalować wysoce wydajny system chłodzenia sprężarkowego, aby sprostać tym wymaganiom.
Projekt „WärmewendeNordwest” przewiduje również inne inicjatywy na Uniwersytecie w Oldenburgu. Jednym z nich jest modernizacja instalacji wentylacyjnej w bibliotece uniwersyteckiej, w której również zostaną wykorzystane odzyskane ciepło. Kolejny projekt dotyczy elektrociepłowni na terenie kampusu Wechloy. Agregat absorpcyjny będzie wykorzystywał ciepło odpadowe z elektrowni do wytwarzania chłodu potrzebnego w laboratoriach naukowych, między innymi do chłodzenia laserów. Oba te projekty mają być zakończone jesienią.
Cały program „Cyfrowa przemiana ciepła w kampusie eksperymentalnym na Uniwersytecie w Oldenburgu” ma na celu integrację różnych systemów technicznych, takich jak ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja i wytwarzanie energii, które dotychczas działały w izolacji. W projekcie zakłada się również wprowadzenie systemu zarządzania budynkiem z autonomicznymi i półautonomicznymi agentami programowymi. Koordynację tego projektu powierzono Ekaterinie Lesnyak z Wydziału Informatyki.
Źródło: Solarserver