Rząd federalny opublikował informacje na temat Narodowego Programu Pomocy Gatunkom (nAHP), którego celem jest długoterminowa ochrona i poprawa jakości siedlisk różnych gatunków. Skoncentrowany na ochronie gatunków, program ma szczególne znaczenie dla obszarów dotkniętych rozwojem energii odnawialnej.
15 sierpnia 2024 roku Federalne Ministerstwo Środowiska (BMUV) opublikowało pierwsze wytyczne dotyczące finansowania projektów w ramach nAHP. Do programu dołączono przewodnik oraz przykładowe wzory wniosków o finansowanie, opracowane przez Federalną Agencję Ochrony Przyrody (BfN). Centrum Kompetencji ds. Ochrony Przyrody i Transformacji Energetyki (KNE) odpowiedzialne jest za opracowanie podstawowych przepisów i warunków finansowania projektów nAHP oraz wykładnię dyrektywy i pomoc techniczną dla transformacji energetycznej.
Narodowy Program Pomocy Gatunkom służy jako uzupełnienie istniejących programów państwowych, skupiając się na poprawie jakości i łączności siedlisk gatunków oraz na ich długoterminowej ochronie w sposób zrównoważony. Program zakłada również promowanie działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków oraz gatunków znajdujących się w Niemczech.
Finansowanie projektów nAHP obejmuje środki obszarowe służące implementacji dyrektywy, środki ochrony bezpośredniej i tworzenia sieci miejsc rozrodu oraz siedlisk. Ponadto, program obejmuje środki mające na celu ograniczenie przyczyn zagrożenia i śmierci gatunków. Sponsorzy projektów mają możliwość przeznaczenia środków na długoterminowy wynajem nieruchomości, zabezpieczenie ich w księdze wieczystej lub zakup.
Celami programu są łączność siedlisk, rozwój siedlisk i stan ochrony gatunków, które po pięciu latach będą służyć jako wskaźniki oceny wytycznych finansowania. Priorytetowo traktowane będą działania na obszarach, na których występują kluczowe gatunki. Istotne jest również uwzględnienie identyfikacji tych gatunków na poziomie regionalnym i krajowym w specjalistycznych planach i koncepcjach działania.
Do składania wniosków o finansowanie uprawnieni są organy lokalne, takie jak powiaty, gminy, związki gmin i miasta, ale również osoby fizyczne i prawne. Obecnie rząd federalny przeznacza na Narodowy Program Pomocy Gatunkom 14 mln euro rocznie, a dochody są uzupełniane przez opłaty od operatorów turbin wiatrowych oraz z projektów rozbudowy sieci.
Źródło: Solarserver