Rząd kraju związkowego Brandenburgia planuje znaczną podwyżkę specjalnej opłaty za energię wiatrową. Spotkało się to z krytyką ze strony Krajowego Stowarzyszenia Energii Odnawialnej Berlin-Brandenburgia (LEE BB), gdyż zagraża opłacalności ekonomicznej planowanych projektów i uniemożliwia niezbędne inwestycje.
Od 2019 roku operatorzy nowo budowanych turbin wiatrowych mają obowiązek płacić sąsiadującym gminom 10 000 euro rocznie za system. Docelowy wzrost podwoiłby lub potroił tę kwotę, co spowodowałoby znaczne dodatkowe koszty dla operatorów. Nowe rozporządzenie przewiduje, że od 2026 roku operatorzy turbin wiatrowych będą musieli płacić 5000 euro za zainstalowany megawat mocy rocznie. Stanowi to istotny czynnik kosztowy, szczególnie w przypadku nowoczesnych turbin wiatrowych o mocy od 4 do 6 megawatów i więcej.
Grupa regionalna Związku Przedsiębiorstw Komunalnych w Berlinie i Brandenburgii również krytykuje planowaną podwyżkę i ostrzega przed konsekwencjami dla regionalnych dostawców energii. Oprócz zwiększonej opłaty specjalnej, rosną także opłaty za dzierżawę obszarów elektrowni wiatrowych i inne opłaty, co powoduje stopniowe wypieranie regionalnych dostawców energii z rynku.
Spółki z branży energetyki wiatrowej już teraz wnoszą znaczący wkład w tworzenie nowych możliwości finansowych dla gmin. Wkład ten w ciągu najbliższych kilku lat znacznie wzrośnie w wyniku realizacji strategii energetycznej kraju związkowego Brandenburgia i dalszej ekspansji energetyki wiatrowej. Jednak właśnie tej ekspansji zagrażają nowo planowane regulacje.
W latach 2021 i 2022 za pośrednictwem Wind Euro do gmin napłynęło prawie 1,5 mln euro. Ponadto istnieją dodatkowe środki z wypłat odszkodowań, które operatorzy turbin wiatrowych wpłacają na rzecz Fundacji Brandenburskiego Funduszu Ochrony Przyrody.
W tym kontekście przewodniczący LEE BB, Jan Hinrich Glahr, apeluje do rządu i parlamentu kraju związkowego, aby nie zagrażali dotychczasowej strategii energetycznej.
Źródło: Solarserver