Firma RheinEnergie, znana niemiecki dostawca energii, zbudowała park fotowoltaiczny o mocy 32 megawatów (MWp) w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Park ten, zlokalizowany na terenie gmin Lärz i Rechlin, został zrealizowany w ramach planów firmy RheinEnergie dotyczących rozbudowy parku systemów energii odnawialnej.
Projekt został zlecony firmie Goldbeck Solar, która zajęła się pracami budowlanymi. Ponadto RheinEnergie zbudowała również system magazynowania energii w postaci akumulatorów o pojemności siedmiu megawatogodzin (MWh). System magazynowania baterii dostarczyła firma Intilion.
RheinEnergie ma ambicję zwiększyć moc swoich systemów energii odnawialnej z obecnych około 230 megawatów do 600 megawatów do roku 2035. Energia słoneczna stanowi w tym planie istotny wkład. Firma poszukuje terenów na terenie całego kraju, w tym w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Bawarii, Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii.
„Postawiliśmy sobie za cel zwiększenie naszego parku systemów energii odnawialnej z obecnych około 230 megawatów do 600 megawatów do roku 2035. Energia słoneczna będzie w tym znaczącym wkładem. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby osiągnąć ten cel. W celu realizacji projektów poszukujemy odpowiednich terenów na terenie całego kraju. Nie tylko tutaj, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, ale także w Bawarii, Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii” – mówi Andreas Feicht, dyrektor generalny RheinEnergie.
RheinEnergie zdobyła kontrakt na część nowej elektrowni o mocy 20 MWp w ramach przetargu na innowacje zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii (EEG 2021). Decydującym czynnikiem było połączenie układu słonecznego z systemem magazynowania akumulatorów. RheinEnergie sprzedaje energię elektryczną z drugiej części elektrowni bez finansowania rządowego.
Dzięki projektowi RheinEnergie wkracza w obszar biznesowy marketingu energii elektrycznej z wykorzystaniem magazynowania baterii, który w przyszłości będzie zyskiwał na znaczeniu.
„Systemy magazynowania energii są niezbędne, aby odnieść sukces na dzisiejszym rynku energii elektrycznej. Federal Network Agency również to zauważyła i uwzględniła kombinacje systemów słonecznych i systemów magazynowania energii w przetargach na innowacje w ramach ustawy o energii odnawialnej. Już na wczesnym etapie wzięliśmy udział w takim przetargu na innowacje i zdobyliśmy kontrakt. W przetargu konkurencyjnym udało nam się zapewnić dla naszego projektu opłacalny ekonomicznie mechanizm wynagradzania. Pozwala nam to skutecznie wykorzystać różnicę między cenami rynkowymi a rzeczywistymi kosztami naszej energii słonecznej w systemie magazynowania akumulatorów” – mówi Stephan Segbers, dyrektor sprzedaży w RheinEnergie.
Podczas otwarcia parku Andreas Feicht zapowiedział także rozbudowę parku fotowoltaicznego, który zostanie zlokalizowany na wschód od istniejącego obiektu na terenie gminy Rechlin.
„Oprócz 32 megawatów, które już wybudowaliśmy, w nadchodzących latach dodanych zostanie co najmniej kolejnych 50 megawatów. Osiągnęliśmy już porozumienie z właścicielami gruntów, a przedstawiciele polityczni gminy Rechlin również zatwierdzili projekt” – powiedział Andreas Feicht.
Aktualnie RheinEnergie obsługuje w całych Niemczech 28 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 57 MWp oraz 26 farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 172 MW.
Źródło: Solarserver