Rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) ogłosiła zmiany na najwyższych stanowiskach zarządzających. Na nowego prezesa wybrano Jarosława Wieszołka, a na stanowisko wiceprezesa ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń powołano Mariusza Jończyka. Dodatkowo, Rada ogłosiła nowe konkursy na trzy stanowiska w zarządzie SRK.
Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej SRK, w dniu 18 marca br. rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń podjęła decyzję o powołaniu dwóch nowych członków zarządu. Jarosław Wieszołek został mianowany na stanowisko prezesa SRK, a Mariusz Jończyk na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń. Obie osoby objęły swoje stanowiska 2 kwietnia br.
Warto dodać, że rada nadzorcza zakończyła konkursy na stanowiska wiceprezesa ds. likwidacji kopalń i gospodarki majątkiem oraz wiceprezesa ds. innowacji technologicznych i zamówień bez wyboru kandydatów. Z tego powodu ogłoszono nowe konkursy na te stanowiska, a także na stanowisko wiceprezesa ds. ekonomiki i finansów.
To jednak nie koniec zmian w SRK. W dniu 5 marca br. rada nadzorcza spółki odwołała z funkcji prezesa Janusza Smoliłę, wiceprezesa ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń Marka Pieszczka, wiceprezesa ds. likwidacji kopalń i gospodarki majątkiem Piotra Bojarskiego oraz wiceprezesa ds. innowacji technologicznych i zamówień Adama Smolińskiego. Tymczasowo obowiązki prezesa przejął wiceprezes ds. ekonomiki i finansów Radosław Wojtas – do czasu powołania nowego prezesa.
Rada nadzorcza SRK, po odwołaniu poprzednich członków zarządu, wszczęła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa spółki, wiceprezesa ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń, wiceprezesa ds. likwidacji kopalń i gospodarki majątkiem, a także wiceprezesa ds. innowacji technologicznych i zamówień.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń, będąca częścią Skarbu Państwa i finansowana z budżetowych dotacji, zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowywaniem ich majątku. W skład spółki wchodzi m.in. Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, który posiada kilkanaście pompowni w zamkniętych kopalniach. Ponadto SRK posiada kilkanaście tysięcy działek oraz wiele budowli i budynków w ponad 70 gminach. Spółka zarządza również pogórniczymi mieszkaniami.
W ostatnich latach lokalne samorządy województwa śląskiego wielokrotnie występowały do SRK z prośbami o przekazanie im gruntów po kopalniach, często atrakcyjnie położonych i uzbrojonych, w celu ponownego zagospodarowania. Wielu takich terenów, oprócz działek, posiada również dawne drogi dojazdowe oraz cieki odwadniające, co utrudnia nadawanie większym obszarom nowych funkcji. Dotychczas, samorządy w nielicznych przypadkach uzyskiwały takie tereny od SRK bezpłatnie.
Źródło: Energetyka24