Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przygotowała specjalny raport, który koncentruje się na przechowywaniu baterii w kontekście bezpiecznej transformacji energetycznej. Dokument ten ma na celu przedstawienie kompleksowej analizy całego ekosystemu baterii oraz wyjaśnienie roli, jaką odgrywają w ona obok energii odnawialnych jako konkurencyjna, bezpieczna i zrównoważona alternatywa dla wytwarzania energii elektrycznej z paliw kopalnych. Baterie stanowią także istotne wsparcie w dekarbonizacji transportu drogowego poprzez promowanie pojazdów elektrycznych.
Raport IEA zauważa, że w ciągu ostatnich 15 lat koszt baterii gwałtownie spadł o ponad 90%. Ten niespotykany tempo obniżki cen jest jednym z najszybszych w historii technologii czystej energii. Prognozy mówią, że już w 2023 roku zużycie baterii w energetyce wzrośnie o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Oznacza to dodatkowe 42 gigawatów (GW) mocy dla systemów zasilania na całym świecie. W sektorze transportu, baterie przyczyniły się do wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych z 3 milionów w 2020 roku do prawie 14 milionów w ubiegłym roku. IEA przewiduje dalszy wzrost na przestrzeni kolejnych lat.
„Sektory energii elektrycznej i transportu stanowią dwa kluczowe filary, które umożliwią szybką redukcję emisji i osiągnięcie celów uzgodnionych na COP28. Te sektory mają również otwartą drogę, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C” – mówi dyrektor wykonawczy IEA, Fatih Birol.
Raport IEA wyraźnie wskazuje, że do końca dekady musi nastąpić znaczny wzrost wykorzystania baterii, aby świat mógł osiągnąć swój cel w zakresie energii i klimatu. W tym scenariuszu globalna zdolność magazynowania energii wzrośnie sześciokrotnie do 2030 roku, przy czym 90% tego wzrostu będzie pochodzić z akumulatorów. Pozostałą część pokryją głównie magazyny szczytowo-pompowe.
Aby magazynowanie baterii było powszechne na całym świecie, koszty ich produkcji muszą nadal spadać, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i rozwijaniu nowych technologii. W tym kontekście takie kraje jak Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Indie już podjęły działania w ramach ambitnych programów przemysłowych, które mają na celu zwiększenie lokalnej produkcji baterii. W ciągu ostatnich trzech lat globalna produkcja baterii wzrosła ponad trzykrotnie. Choć obecnie większość produkcji baterii odbywa się w Chinach, z raportu IEA wynika, że 40% planów związanych z produkcją nowych baterii dotyczy gospodarek rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska.
Raport IEA „Baterie i bezpieczne transformacje energetyczne” jest dostępny pod tym linkiem.
Źródło: Solarserver