Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Potrojenie produkcji energii elektrycznej z OZE do 2030 roku – czy to możliwe? – Czysta Energia

Potrojenie produkcji energii elektrycznej z OZE do 2030 roku – czy to możliwe?

Potrojenie produkcji energii elektrycznej z OZE do 2030 roku - czy to możliwe?

Pomimo rekordowego wzrostu udziału energii odnawialnej w 2023 r. transformacja energetyki pozostaje niezaplanowana ze względu na istniejące przeszkody strukturalne i znaczny deficyt inwestycyjny. Tak ocenia Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (Irena).

To, czy uzgodniony na konferencji klimatycznej COP28 globalny cel potrojenia produkcji energii elektrycznej z OZE do 2030 roku, uda się osiągnąć, w dużej mierze zależy od stworzenia warunków sprzyjających temu wzrostowi.

Potrojenie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 r. jest technicznie wykonalne i ekonomicznie opłacalne. Realizacja wymaga jednak determinacji, wsparcia politycznego i znaczących inwestycji.

Z nowego badania Ireny „Śledzenie wyników COP28: Potrójna moc odnawialna energii do 2030 r.” wynika, że rok 2023 był rekordowy pod względem wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Do globalnego miksu energetycznego dodano 473 gigawatów (GW).

Jednak Irena dochodzi do wniosku, że należy pokonać systemowe i strukturalne bariery transformacji energetycznej, aby potroić produkcję energii elektrycznej z OZE. Do 2030 r. wymagany jest średnioroczny wzrost mocy odnawialnych źródeł energii o prawie 1100 GW.

Rekordowa wartość z 2023 r. będzie zatem musiała zostać ponad dwukrotnie większa. Roczne inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych muszą wzrosnąć średnio w latach 2024–2030 z 570 miliardów dolarów w 2023 roku do 1550 miliardów dolarów.

Jednak według aktualnych prognoz cel ten pozostaje nieosiągalny bez natychmiastowych działań politycznych. Irena wzywa do zwiększenia inwestycji w infrastrukturę i eksploatację systemów, takich jak sieci elektroenergetyczne i magazynowanie.

Agencja wzywa także do zmiany strategii politycznych i przepisów, takich jak konstrukcja rynku energii elektrycznej i procedury zatwierdzania. Konieczne są również środki wzmacniające łańcuchy dostaw i promujące niezbędne umiejętności, a także znaczny wzrost finansowania – w tym finansowania publicznego w ramach współpracy międzynarodowej.

Z kolei w 2022 r. do paliw kopalnych dotowano około 1,3 biliona dolarów. Według Ireny jest to bezpośrednia sprzeczność z podjętym na COP28 zobowiązaniem do stopniowego wycofywania paliw kopalnych.

Kluczowym aspektem scenariusza Ireny 1,5°C jest to, że zwiększonemu wykorzystaniu energii odnawialnej musi towarzyszyć odpowiednie zmniejszenie zależności od paliw kopalnych.

Oprócz badania „Śledzenie wyników COP28: Potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r.” Irena przedstawiła niedawno także nową „Prognozę dotyczącą transformacji energetyki na świecie”.

Źródło: Irena

Źródło: Solarserver

Posted in