Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Pompy ciepła – rozwiązanie przyszłościowe w neutralnym pod względem emisji cieplarnianych gazów ogrzewaniu budynków – Czysta Energia

Pompy ciepła – rozwiązanie przyszłościowe w neutralnym pod względem emisji cieplarnianych gazów ogrzewaniu budynków

Pompy ciepła - rozwiązanie przyszłościowe w neutralnym pod względem emisji cieplarnianych gazów ogrzewaniu budynków

Pompy ciepła odgrywają kluczową rolę w przyszłości, neutralnym pod względem emisji gazów cieplarnianych ogrzewaniu budynków. W zeszłym roku co czwarty nowy system grzewczy był pompą ciepła. Nadal jednak istnieje wiele uprzedzeń i brak informacji na temat ich możliwych zastosowań. Dlatego Federalna Agencja Środowiska (UBA) uruchomiła portal internetowy „Jak to działa z pompami ciepła!” Celem jest zaprezentowanie udanych projektów pomp ciepła i zachęcenie do naśladowania.

„Portal internetowy Jak to zrobić z pompami ciepła!” ma na celu zachęcenie właścicieli domów do podejmowania zrównoważonych decyzji” – mówi prezes UBA Dirk Messner. „Chcemy przełamać wątpliwości dotyczące pomp ciepła i pokazać, że są one wydajnym i przyjaznym dla klimatu rozwiązaniem zaopatrzenia w ciepło – nawet w istniejących budynkach. W przeciwieństwie do konwencjonalnych kotłów, pompy ciepła są technologią przyszłościową. Portal jest wdrażany przez Federalną Agencję Środowiska we współpracy z firmą konsultingową non-profit Co2online w ramach projektu badawczego.

„Prezentowane są tam nie tylko dane techniczne budynków i rozwiązania pomp ciepła, ale także sposoby rozwiązania początkowych problemów” – mówi Tanja Loitz, dyrektor zarządzająca firmy konsultingowej non-profit Co2online. W bazie danych znajdują się już pierwsze projekty, w tym system pomp ciepła Bernda Gewiese w Straubenhardt w Badenii-Wirtembergii. W 2019 r. wymienił swój nocny grzejnik akumulacyjny, który był drogi w obsłudze, na pompę ciepła powietrze-woda. „Optymalizując ustawienia pompy ciepła, udało mi się zwiększyć wydajność całego systemu pompy ciepła o około 10 procent” – mówi Gewiese. Dzięki zamontowanej również instalacji fotowoltaicznej obniżył koszty ogrzewania swojego budynku o ponad 80 procent.

Federalna Agencja Środowiska zaprasza właścicieli domów, planistów, konsultantów ds. energetyki i rzemiosła do korzystania z portalu i dzielenia się swoimi doświadczeniami z pompami ciepła. Dzięki portalowi internetowemu „Jak to działa z pompami ciepła!” UBA otrzymuje wsparcie eksperckiej rady doradczej składającej się z 15 ekspertów z branży pomp ciepła, obejmującej naukę, przemysł, handel oraz doradztwo energetyczne i konsumenckie.

Projekt ma dotrzeć do dodatkowych grup docelowych i ustalić priorytety do końca 2025 roku. W ramach projektu chce się także stworzyć narzędzie do planowania, które pomoże właścicielom domów sprawdzić, czy ich budynek nadaje się do montażu pomp ciepła.

Źródło: Solarserver

Posted in