Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. – Czysta Energia

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.

Podczas czwartkowych obrad sejmowej podkomisji do spraw transformacji energetycznej, odnawialnych źródeł energii i energetyki jądrowej, wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska przedstawiła informacje o aktualizacji m.in. Polityki Energetycznej Polski 2040, Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu.

Poinformowała, że do Komisji Europejskiej (KE) trafił szkic scenariusza bazowego. Pokazał on, że przy dzisiejszej polityce bez żadnej zmiany, bez dodatkowych nakładów inwestycyjnych i dodatkowych regulacji zredukujemy emisję gazów cieplarnianych o 35 proc. do roku 2030 r. w porównaniu do roku 1990. „Cel zapisany w prawie klimatycznym zobowiązuje nas do osiągnięcia 55 proc. Widać, że mamy rozdźwięk” – oceniła Zielińska. Podkreśliła, że 1 marca br. KE otrzymała taki „bardzo wstępny” szkic tego planu, pozwalający na zamknięcie procedury naruszeniowej, w której Polska znalazła się w związku z niedotrzymaniem terminu przekazania go KE.

„KE obiecała nam wrócić w ciągu 6-8 tygodni z taką pierwszą oceną tego bazowego scenariusza i dać wytyczne do drugiego” – powiedziała Zielińska.

Wiceminister zaznaczyła, że drugi scenariusz KPEiK jest „ambitny” i ma zbliżyć Polskę do celów klimatycznych UE. „Prace chcemy zakończyć do czerwca tego roku i w czerwcu przekazać go do konsultacji publicznych” – podkreśliła Zielińska.

Zastrzegła, że w bazowym scenariuszu KPEiK „nie dotykamy” rolnictwa. Przyznała jednak, że „jest tam potencjał do obniżenia emisji, ale to trudny obszar i trzeba do tego podejść bardzo ostrożnie”.

Przedstawicielka resortu klimatu wskazała, że udział energii wytwarzanej z OZE w bazowym scenariuszu kształtuje się na poziomie 29,8 proc. „Co jest bardzo bliskie celu, do którego zmierzamy. W poprzedniej wersji KPEiK było to do 23 proc.” – zaznaczyła Zielińska.

Dodała, że bazowy scenariusz KPEiK pokazał, że redukcje emisji w transporcie i ogólne zmniejszenie zużycia energii pierwotnej sprawią największy problem. Zaznaczyła także, że jest potencjał, by oszczędzić energię w działaniach poprawiających efektywność energetyczną.

Przyznała, że do roku 2030 zużycie węgla w Polsce w bazowym KPEiK przyjęto na poziomie 30 mln ton rocznie. „Jest to całkowicie spójne z tym, co zawiera wniosek notyfikacyjny Ministerstwa Przemysłu do Komisji Europejskiej, wynikający z umowy społecznej (w górnictwie – przyp. PAP). „Przy pracach nad krajowym planem (KPEiK) będziemy przykładać uwagę do tego, żeby był on zintegrowany z planami Ministerstwa Przemysłu” – zaznaczyła Zielińska.

„W planach wynikających z istniejących inwestycji mamy 92 GW mocy zainstalowanej do roku 2030 z czego 54 GW w OZE – wskazała wiceminister.

Przyznała też, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej również wymaga aktualizacji. Jak zauważyła, przez ostatnie lata nie zmieniła się określona w nim moc zainstalowana w energetyce jądrowej w granicach 6,6-9 GW.

Zastrzegła, że przygotowując drugi scenariusz KPEiK ministerstwo będzie starało się tak zaplanować moce maksymalne w energetyce odnawialnej i w każdym innym źródle energii, by „nie wygenerować wąskich gardeł”, np. dotyczących jej przesyłu.

Zielińska poinformowała również, że w przypadku długoterminowej strategii niskoemisyjnej, która powinna być przedłożona KE do stycznia 2020 r. Polska została objęta procedurą naruszeniową, która – jak przekazała wiceminister – znajduje się na II etapie, „grożącym bezpośrednio karami finansowymi”. „Zobowiązaliśmy się do dostarczenia tego dokumentu do KE do końca tego roku z uwzględnieniem konsultacji społecznych. Pokaże nam on kierunki działania do końca 2050 r.” – dodała Zielińska.

Poinformowała, że w przypadku Polityki Energetycznej Polski 2040 przyjęto harmonogram opracowania tego dokumentu w tym roku.

Gaz jako paliwo przejściowe

Gaz jako paliwo przejściowe był drogą donikąd, w tym roku MKiŚ przedstawi aktualizację Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), która będzie szła bardziej jasno w kierunku transformacji opartej na OZE z zachowaniem energetyki jądrowej jako dopełnienie – poinformowała na komisji środowiska wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

„Jeżeli chodzi o strategię PEP2040 to ona wymaga gruntownej zmiany. Główna zmiana myślę będzie polegać na tym, że to co polityka PEP2040 z 2018, 2019 roku zakładała to gaz jako paliwo przejściowe, Polska hubem gazowym. To była ścieżka donikąd, ponieważ gaz jest w znacznej części importowanym paliwem i widzieliśmy w czasie kryzysu, jak ceny gazu wzrosły i uzależnienie od gazu nie jest naszym celem” – powiedziała Zielińska.

Zapowiedziała, że resort klimatu w tym roku przedstawi aktualizację Polityki energetycznej Polski do 2040 r.

Źródło: Energetyka24

Posted in