Nowo otwarty zakład pilotażowy jest pierwszym tego typu zakładem poza przedsiębiorstwami przemysłowymi, który może wyprodukować do 100 kg materiałów akumulatorowych w jednej partii. Federalna minister ds. badań Bettina Stark-Watzinger i Michael Kleiner z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Turystyki Badenii-Wirtembergii byli obecni na otwarciu obiektu. Obydwa ministerstwa sfinansowały projekt dwucyfrowymi milionami.
Wydajność baterii zależy głównie od zastosowanych materiałów, które stale się rozwijają. Materiały katodowe do akumulatorów litowo-jonowych będą badane w zakładzie pilotażowym ZSW. „Dzięki pilotażowej instalacji Powder-Up takie materiały katodowe można teraz po raz pierwszy poza przemysłem wytwarzać w środowisku niemal seryjnym” – wyjaśnia profesor Markus Hölzle, kierownik ZSW w Ulm. ZSW chce także udostępnić pilotażową instalację Powder-Up partnerom z przemysłu i nauki. Używane maszyny zostały przetestowane przemysłowo. Ma on pomóc w testowaniu nowych materiałów akumulatorowych i szybkim udostępnieniu większych ilości materiału do dalszych testów.
Obiekt ma także zapewniać wgląd w etapy produkcji i wykorzystywane maszyny, co ma pomóc niemieckim firmom inżynieryjnym, które – jak podaje ZSW – dostarczają niemal wszystkie maszyny i systemy. Obiekt pilotażowy Powder-Up ma cztery kondygnacje i zajmuje powierzchnię użytkową 2400 m2. Obejmuje wszystkie etapy produkcji wymagane w przypadku materiałów katodowych.
Nowe systemy powinny umożliwiać szybkie wytwarzanie i testowanie różnych próbek produktów. ZSW chce ograniczać zużycie zasobów, jednocześnie zwiększając uzysk produktu i wydajność akumulatorów.
Źródło: Solarserver