Oszustwa oparte na fałszywych dowodach dotyczących rzekomych projektów ochrony klimatu w obszarze projektów redukcji emisji typu upstream („UER”) są powszechne. Po przesłuchaniu w niemieckim Bundestagu, podczas którego Federalna Agencja Środowiska (UBA) mówiła o „sieci oszustw”, szeroki sojusz stowarzyszeń wzywa obecnie Federalne Ministerstwo Środowiska (BMUV) we wspólnym stanowisku do zapobiegania dalszym oszustwom oraz natychmiastowe zamknięcie wszelkich pozostałych luk regulacyjnych.
Po kilku miesiącach bezczynności władze niemieckie pracują obecnie nad wyjaśnieniem przypadków nadużyć i potwierdziły zarzuty stawiane przez branżę od wielu tygodni. Zdaniem stowarzyszeń branży bioenergetycznej przy wliczaniu projektów UER do kwoty redukcji gazów cieplarnianych w transporcie miały miejsce systematyczne oszustwa. Większość projektów zawierała nieprawidłowości lub po prostu nie istniała. W związku z tym rzekoma redukcja gazów cieplarnianych nie miała miejsca.
Odpowiedzialny UBA nie rozpoczął jeszcze kontroli na miejscu podejrzanych projektów. Zgodnie z obecną wersją rozporządzenia UER, BMUV nie planuje skutecznych sankcji wobec sponsorów projektów podejrzanych o oszustwa i sfałszowanie dowodów. Chociaż około 70 procent dowodów nie zostało jeszcze wystawionych rachunków i w związku z tym nadal można je unieważnić, BMUV rezygnuje z tej opcji. Stowarzyszenia branżowe wzywają zatem do natychmiastowego moratorium.
Na razie projekty mogą zostać zaliczone jedynie wówczas, gdy ich legalność zostanie ponad wszelką wątpliwość udowodniona w drodze niezależnego audytu. Ponadto w perspektywie krótkoterminowej należy ponownie dostosować rozporządzenie w sprawie UER, aby zapewnić zrekompensowanie niewniesionego wkładu na rzecz ochrony klimatu.
Stanowisko stowarzyszeń w sprawie oszustw związanych z UER podpisało 11 stowarzyszeń, w tym Federalne Stowarzyszenie Bioenergii eV, Federalne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Bioetanolu eV, Federalne Stowarzyszenie Zdecentralizowanych Olejarni i Technologii Oleju Roślinnego eV oraz Federalne Stowarzyszenie Producentów Oleju Energie odnawialne eV.
Oszustwa związane z projektami ochrony klimatu wzbudzają obecnie ogromne kontrowersje w Niemczech. Po przesłuchaniu w niemieckim Bundestagu, Federalna Agencja Środowiska (UBA) stwierdziła istnienie „sieci oszustw”. W odpowiedzi na te doniesienia, różne stowarzyszenia branżowe związane z bioenergią, bioetanolem i technologią oleju roślinnego wystosowały apel do Federalnego Ministerstwa Środowiska (BMUV) o podjęcie natychmiastowych działań w celu zapobieżenia dalszym nadużyciom.
Od wielu tygodni branża bioenergetyczna twierdzi, że wiele projektów ochrony klimatu opartych na redukcji emisji typu upstream („UER”) jest oszustwem. Według stowarzyszeń, większość z tych projektów zawiera nieprawidłowości lub nawet nie istnieje. W rezultacie rzekome redukcje gazów cieplarnianych w transporcie nie miały miejsca.
Na mocy obowiązującego rozporządzenia UER, UBA jest odpowiedzialne za kontrolę projektów pod kątem zgodności z wymaganiami. Jednakże, dotąd nie przeprowadzono jeszcze kontroli na miejscu w podejrzanych projektach. BMUV, z kolei, nie przewiduje skutecznych sankcji wobec sponsorów projektów oskarżanych o oszustwo i sfałszowanie dowodów. Mimo że około 70 procent dowodów nie zostało jeszcze rozliczonych, BMUV nie zamierza ich unieważnić.
W związku z tym, stowarzyszenia branżowe wzywają do natychmiastowego wprowadzenia moratorium na projektach UER. Zgodnie z ich stanowiskiem, projekty można by dopuścić jedynie w przypadku potwierdzenia ich legalności przez niezależny audyt.
Dodatkowo, stowarzyszenia domagają się zmiany obowiązującego rozporządzenia UER, aby możliwe było zrekompensowanie niewniesionego wkładu na rzecz ochrony klimatu.
Stanowisko w sprawie oszustw związanych z UER jest popierane przez 11 stowarzyszeń, w tym Federalne Stowarzyszenie Bioenergii eV, Federalne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Bioetanolu eV, Federalne Stowarzyszenie Zdecentralizowanych Olejarni i Technologii Oleju Roślinnego eV oraz Federalne Stowarzyszenie Producentów Oleju Energie odnawialne eV.
Źródło: Solarserver