Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Nowelizacja Kodeksu budowlanego – szansa na rozwój biogazu – Czysta Energia

Nowelizacja Kodeksu budowlanego – szansa na rozwój biogazu

Nowelizacja Kodeksu budowlanego - szansa na rozwój biogazu

Nowe przepisy dotyczące Kodeksu budowlanego mają przede wszystkim na celu stymulowanie niedrogiego mieszkalnictwa oraz adaptacji do zmian klimatycznych. Jednak stołeczne biuro bioenergii postanowiło skorzystać z okazji i przedstawić swoje postulaty dotyczące przepisów dotyczących biogazu.

Sandra Rostek, szefowa stołecznego biura bioenergii, pozytywnie ocenia wprowadzone regulacje dotyczące biogazu, które zostały wprowadzone w ramach ustawy o planowaniu ciepłowniczym. Jednak zwraca uwagę na pewne szczegóły, które w jej opinii są niewłaściwe i utrudniają wdrożenie tych przepisów.

Rostek zauważa, że istnieje potrzeba wprowadzenia nowych zasad, które ułatwią wykorzystanie materiałów resztkowych oraz zapewnią większą elastyczność w przestrzennej konfiguracji systemu biogazowego. W obecnej formie przepisy uniemożliwiają elektrowniom biogazowym zwiększenie wysokości i powierzchni, co ogranicza ich możliwości reagowania na nowe cele polityki energetycznej, zmiany na rynkach czy innowacje technologiczne.

Rostek krytycznie odnosi się także do sformułowania dotyczącego elektrociepłowni satelitarnych (CHP). Obecnie, aby skorzystać z regulacji, elektrociepłownie muszą znajdować się w „połączeniu przestrzenno-funkcjonalnym” z biogazownią. Jednak w praktyce elektrociepłownie satelitarne znajdują się w miejscach, gdzie jest odbiorca ciepła, a nie w biogazowni. Rostek nawołuje zatem do przyznania elektrociepłowniom satelitarnym specjalnych praw budowlanych, które umożliwią tymczasowe oddzielenie wytwarzania energii elektrycznej od zapotrzebowania odbiorców na ciepło, poprzez magazynowanie ciepła w elektrociepłowniach.

Ponadto, Rostek proponuje także, aby umożliwić budowę biogazowni na zewnątrz zakładów, które obecnie nie spełniają wymagań uprzywilejowanych. Dzięki temu możliwe będzie rozwijanie i wykorzystywanie potencjału biogazowego w szerszym zakresie.

Propozycje stołecznego biura bioenergii są kierowane do legislatorów, którzy mają wpływ na kształtowanie przepisów dotyczących budownictwa i energetyki. Rostek postuluje wprowadzenie zmian, które pozwolą na rozwój biogazu oraz zwiększenie elastyczności w branży energetycznej, biorąc pod uwagę nowe cele polityki energetycznej oraz zmiany zachodzące na rynkach energii.

Źródło: Solarserver

Posted in