Dwie społeczności w Allgäu będą w przyszłości otrzymywać ciepło ze źródeł odnawialnych, do którego fotowoltaika będzie źródłem energii z dużych pomp ciepła. Projekt ten, realizowany przez firmę E-Con AG, stanowi obecnie największą inwestycję w zakresie energii odnawialnej w regionie.
Wspólnie z gminą Benningen i Rohde & Schwarz Messgerätebau GmbH, E-con inwestuje osiem milionów euro w projekt ciepłowniczy o nazwie „Regeneracyjne dostawy ciepła Memmingen Süd i Benningen”. Celem projektu jest wytworzenie do 30 000 megawatogodzin (MWh) ciepła, które w przyszłości będzie można wykorzystać w sposób całkowicie regeneracyjny. Dzięki temu zaopatrzenie w ciepło społeczności Benningen, części miasta Memmingen oraz klientów przemysłowych, takich jak oddział firmy elektronicznej Rohde & Schwarz w Memmingen, zostanie zapewnione.
Sercem projektu będzie nowe centrum energetyczne – ciepłownia Memmingen Süd/Benningen. Oprócz kotła na zrębki drzewne, istotnym elementem będą duże pompy ciepła, które będą zasilane energią odnawialną pochodzącą z systemów fotowoltaicznych zlokalizowanych na pasie startowym lotniska Allgäu. Ten innowacyjny mix ciepła będzie w 100% regenerowalny i możliwy do dalszej skalowalności.
Peter Waizenegger, dyrektor generalny E-Con AG, podkreśla, że jest to flagowy projekt dla całego regionu. „To flagowy projekt dla całego regionu, ponieważ dysponujemy pionierskim miksem ciepła, który jest w 100% odnawialny i który można dalej skalować” – mówi dyrektor Waizenegger. Projekt zakłada również rozbudowę instalacji sieciowych w Benningen, aby w przyszłości możliwe było wytworzenie nawet do 50 000 MWh ciepła. Istnieje również możliwość zwiększenia liczby dużych pomp ciepła w razie potrzeby.
Burmistrz Benningen, Martin Osterrieder, również jest zadowolony z wprowadzenia zielonego ciepła. „Mamy wiele nieruchomości ogrzewanych olejem lub gazem” – mówi. Dzięki współpracy z E-Con społeczność zyskuje teraz nowy wymiar i długoterminowe bezpieczeństwo dostaw. Z 34 nieruchomości znajdujących się wzdłuż nowej trasy Memminger Straße, 26 będzie korzystać z przyłącza ciepłowniczego od razu lub w perspektywie średnioterminowej. „To 75 procent budynków i zakładam, że osiągniemy ten odsetek po zakończeniu obecnego planowania ciepłowniczego dla całej gminy” – mówi Osterrieder.
Projekt nie ogranicza się tylko do gminy Benningen, ale także obejmuje sąsiednie Memmingen. To dotyczy również firmy Rohde & Schwarz. „Przechodząc na ciepłownictwo, w dużej mierze odejdziemy od gazu jako źródła energii w Memmingen i zaoszczędzimy do 270 ton CO2 rocznie. To prawdziwy kamień milowy we wdrażaniu naszej strategii klimatycznej na rok 2030” – mówi David Friesinger, menedżer ds. energii i środowiska w firmie elektrycznej.
Projekt ciepłowniczy „Regeneracyjne dostawy ciepła Memmingen Süd i Benningen” jest innowacyjną inwestycją w dziedzinie energii odnawialnej. Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki i dużych pomp ciepła, społeczności w Allgäu będą miały dostęp do ekologicznych źródeł ciepła. Projekt ten nie tylko przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2, ale także zapewni długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej. Jest to prawdziwy krok naprzód w walce ze zmianami klimatycznymi i promocji zrównoważonego rozwoju w regionie Allgäu.
Źródło: Solarserver