Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Niemieckie przedsiębiorstwa komunalne kluczowe w wdrażaniu zielonego wodoru – Czysta Energia

Niemieckie przedsiębiorstwa komunalne kluczowe w wdrażaniu zielonego wodoru

Niemieckie przedsiębiorstwa komunalne kluczowe w wdrażaniu zielonego wodoru

Przedsiębiorstwa komunalne w Niemczech odgrywają kluczową rolę w praktycznym wdrażaniu technologii związanych z zielonym wodorem. Wynika to z analizy projektu „H2 Companion” przeprowadzonej przez Fraunhofer ISI. Instytut ten zapewnia wsparcie naukowe dwóm regionom modelowym w Badenii-Wirtembergii – H2-Wandel i H2 Genesis, monitoruje technologie elektrolizy i buduje oraz testuje w praktyce różne metody wytwarzania wodoru.

Dr Henning Döscher, koordynator projektu w Fraunhofer ISI, podkreśla, że przedsiębiorstwa komunalne mają unikalną możliwość wykorzystania swojej infrastruktury, doświadczenia i obecności regionalnej do lokalnego wdrażania technologii wodorowych. Przedmiotowa analiza wykazała, że projekty związane z zielonym wodorem są rozproszone na terenie całych Niemiec, przy czym wschodnie kraje związkowe nadal mają potencjał do nadrobienia zaległości w tym zakresie.

Badacze przeprowadzili rozmowy z przedsiębiorstwami komunalnymi, które zatrudniają od 20 do 200 pracowników i osiągają roczną sprzedaż od 10 do 100 milionów euro. Okazało się, że przeciętne projekty dotyczące elektrolizy trwają około trzech do trzech i pół roku. Dane dotyczące wydajności elektrolizerów w projektach H2 różnią się znacznie – od 0,25 do 30 MW.

Analiza technologii elektrolizy przeprowadzona w ramach projektu „H2 Companion” podzieliła je na trzy kategorie: elektrolizę alkaliczną (AEL), elektrolizę z membraną do wymiany protonów (PEM) i elektrolizę w wysokiej temperaturze (HT). Badanie pokazało, że elektroliza alkaliczna ma najwyższy poziom dojrzałości technicznej i jest technologią o najbardziej ugruntowanej pozycji przemysłowej na rynku. Elektroliza PEM cechuje się możliwością szybkiego reagowania na zmieniające się zapotrzebowanie na energię elektryczną, a elektroliza wysokotemperaturowa wykorzystuje parę przy zakresie temperatur od 650 do 850 stopni.

Projekt „H2 Companion” analizował również rozwój wniosków patentowych dotyczących elektrolizy na przestrzeni czasu i w kontekście międzynarodowym. Do roku 2015 liczba zgłoszeń była mniej więcej stała i wynosiła około dziesięciu rocznie. Od tego czasu tempo wzrosło. Ponadto, badano przyszły rozwój rynku elektrolizerów. Analiza metarynku przewiduje średnią roczną stopę wzrostu rynku na poziomie około 25 procent.

Choć elektroliza jako metoda produkcji wodoru jest znana od dawna, produkcja tego gazu z paliw kopalnych nadal dominuje na rynku ze względu na niższe koszty. Przykładowo, w 2022 roku tylko około 0,1 procent światowej produkcji wodoru było wynikiem elektrolizy wody.

Źródło: Solarserver

Posted in