Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Miesięczna wartość rynkowa energii słonecznej – Czysta Energia

Miesięczna wartość rynkowa energii słonecznej

Miesięczna wartość rynkowa energii słonecznej

Według najnowszych obliczeń przeprowadzonych przez operatorów systemów przesyłowych, miesięczna wartość rynkowa energii słonecznej w sierpniu 2024 roku wyniosła 4,263 centa za kilowatogodzinę (kWh). Jest to wzrost w porównaniu do kwietnia tego samego roku, kiedy cena oscylowała wokół poziomu 3,6 centa/kWh.

Energia słoneczna nadal okazuje się być znacznie tańsza od ceny rynkowej. Operatorzy systemów przesyłowych informują, że cena rynkowa spot na sierpień wynosiła 8,205 centów/kWh. Różnica pomiędzy tą ceną a miesięczną wartością rynkową energii słonecznej również nieznacznie wzrosła w sierpniu.

Nie tylko energia słoneczna zanotowała wzrost na rynku. Miesięczne wartości rynkowe energii wiatrowej również odnotowały wzrost w sierpniu. Lądowa energia wiatrowa kosztowała 6,168 centów/kWh, co jest wyższą wartością niż w poprzednim miesiącu, kiedy wynosiła ona około 5,6 centa/kWh. Natomiast morska energia wiatrowa zanotowała wzrost do 6,804 centów/kWh. W porównaniu do grudnia, kiedy koszt morskiej energii wiatrowej wynosił około 5,8 centa/kWh, jest to istotny wzrost.

Wartość rynkowa energii słonecznej ma duże znaczenie dla osób biorących udział w marketingu bezpośrednim wspieranym przez EEG (ustawę o odnawialnych źródłach energii). Miesięczne wartości rynku energii słonecznej odzwierciedlają średni przychód z energii słonecznej na giełdzie, który można osiągnąć poprzez marketing bezpośredni w danym miesiącu. Jeżeli wartość rynkowa jest niższa od wynagrodzenia określonego w EEG, operator sieci finansuje różnicę z rachunku opłaty EEG.

W sierpniu pojawiły się również okresy z ujemnymi cenami energii elektrycznej, trwające cztery godziny i więcej. W takich przypadkach nie przysługuje prawo do premii rynkowej za systemy oddane do użytku od sierpnia 2016 roku.

Źródło: Solarserver

Posted in