Nowe badanie przeprowadzone przez Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu (PIK) wykazało, że kraje o ograniczonych możliwościach w zakresie energii odnawialnej mogą zaoszczędzić znaczne koszty produkcji dzięki importowi energochłonnych surowców z krajów, w których energia odnawialna jest tańsza. Według przeprowadzonego badania, kraje takie jak część państw Unii Europejskiej, Japonia i Korea Południowa mogłyby zaoszczędzić od 18 do 38 procent kosztów produkcji. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Energia Natury”.
Badanie wykazało, że przeniesienie produkcji surowców przemysłowych, takich jak ekologiczna stal i chemikalia na bazie zielonego wodoru, do krajów o taniej energii odnawialnej byłoby korzystne dla krajów o ograniczonym dostępie do odnawialnych źródeł energii. Philipp Verpoort, naukowiec z PIK i główny autor badania, podkreśla, że ważnym warunkiem przeprowadzenia tego procesu jest wykorzystanie zielonej energii elektrycznej i wodoru, co pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji stali i chemikaliów.
Badanie skupiło się na ekologicznych łańcuchach wartości trzech podstawowych surowców – stali, mocznika i etylenu. Badacze doszli do wniosku, że import wodoru nie jest opłacalną strategią, szczególnie w przypadku importu statkiem. Jednak identyfikacja możliwości importu energochłonnych półproduktów przemysłowych, takich jak żelazo gąbczaste, amoniak czy metanol, może okazać się bardziej ekonomiczna i konkurencyjna dla krajów o ograniczonym dostępie do energii odnawialnej.
Wyniki badania wskazują na to, że globalny handel i produkcja w gałęziach przemysłu energochłonnego mogą ulec zmianom, a kraje rozwijające się, które mają niedrogi dostęp do odnawialnych źródeł energii, mają szansę na eksport i korzyści z industrializacji. Z drugiej strony, kraje rozwinięte mogą również skoncentrować się na swoich mocnych stronach gospodarczych, specjalizując się w działalności przemysłowej, która tworzy największą wartość ekonomiczną z dostępnych zasobów zielonej energii.
Badanie przeprowadzone przez Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu dostarcza ważnych informacji dotyczących korzyści wynikających z importu energochłonnych surowców dla krajów o ograniczonej dostępności energii odnawialnej. Wyniki badania mogą stanowić wskazówkę dla polityków i decydentów, którzy mogą podjąć działania mające na celu promowanie i wspieranie importu produktów przemysłowych opartych na zielonej energii w celu zmniejszenia kosztów produkcji i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Źródło: Solarserver