Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Kilka najgłośniejszych śledztw dotyczących Orlenu – Czysta Energia

Kilka najgłośniejszych śledztw dotyczących Orlenu

Kilka najgłośniejszych śledztw dotyczących Orlenu

Fuzja z Lotosem i sprzedaż 30 proc. udziałów na rzecz spółki Saudi Aramco, podejrzenie zaniżania cen paliw, niegospodarność w związku z procesem połączenia z PGNiG S.A. – to główne tematy kilku najważniejszych śledztw dotyczących spółki PKN Orlen, o których informuje Prokuratura Krajowa.

Jedno z najważniejszych śledztw, prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Płocku, dotyczy fuzji z Lotosem i sprzedaży 30 proc. udziałów na rzecz spółki Saudi Aramco. Postępowanie obejmuje okres od początku 2018 roku do 30 listopada 2022 roku. Prokuratura podejrzewa przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez członków zarządu PKN Orlen oraz inne osoby zajmujące się sprawami majątkowymi spółki. Zarzuty dotyczą prowadzenia negocjacji oraz podpisania umów w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, a następnie zbycia 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańsk na rzecz Saudi Aramco, co spowodowało szkodę o wartości 4 miliardów złotych.

Drugie śledztwo, również prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Płocku, dotyczy podejrzenia zaniżania cen paliw. Postępowanie obejmuje okres od 1 sierpnia do 31 października 2023 roku. Prokuratura bada, czy osoby zarządzające spółką Orlen dopuściły się nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, co mogło prowadzić do niezasadnego zaniżania cen paliw płynnych w stosunku do cen rynkowych, powodując szkody majątkowe w spółce Orlen.

W ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Płocku badane jest również podejrzenie nadużycia uprawnień przez osoby odpowiedzialne za sprawy majątkowe spółki. Miały one przyjmować zawyżone wartości za wykonywane usługi w latach 2018-2019, czym wyrządzono szkodę majątkową na kwotę ponad 6 milionów złotych.

W Warszawie Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo dotyczące niegospodarności w związku z procesem połączenia PKN Orlen S.A. i PGNiG S.A., a także w sprawie niegospodarności związanej z wprowadzeniem zasad kształtowania wynagrodzeń. Postępowanie zostało podjęte na podstawie zawiadomienia polityków KO. Poprzednio postępowanie było jednak umorzone, ale teraz ponownie wszczęto śledztwo.

Kolejne śledztwo, prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie we współpracy z ABW, dotyczy działania „w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ustalonych osób z przedstawicielem uczestnika przetargu publicznego”. Przetarg ten dotyczył pakietu prac budowlanych oraz utrudniania przeprowadzenia tego przetargu i działania na szkodę Orlen S.A.

Warto zaznaczyć, że w jednym z postępowań przedstawiono zarzuty dla byłego prezesa Orlen Trading Switzerland (OTS), spółki zależnej Orlenu. Według prokuratury, był prezes OTS działał w grupie przestępczej zajmującej się fikcyjnym obrotem fakturami i nadużyciami podatkowymi.

Grupa Orlen to największa polska firma, posiadająca rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw w tych krajach oraz w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech i w Austrii. Orlen ma również segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym odnawialne źródła energii.

Źródło: Energetyka24

Posted in