Niemiecki deweloper farm fotowoltaicznych i wiatrowych, Juwi, zakończył budowę 10-megawatowego parku fotowoltaicznego dla firmy Spies Packaging w Gesmold. Park ten dostarcza energię słoneczną bezpośrednio do fabryki producenta opakowań z tworzyw sztucznych formowanych wtryskowo.
Zgodnie z planami, Spies Packaging zamierza wykorzystać zieloną energię elektryczną z parku fotowoltaicznego do pokrycia ponad 20 procent swojego rocznego zapotrzebowania na energię. Działanie to pozwoli znacząco zmniejszyć ślad CO2 firmy oraz zwiększyć jej konkurencyjność, bezpieczeństwo dostaw i bezpieczeństwo lokalizacji.
Projekt parku fotowoltaicznego rozpoczął się w marcu 2024 roku na dziesięciu hektarach terenu, po obu stronach autostrady A30. W sumie zainstalowano 18 284 modułów, które będą wytwarzać około dziesięciu milionów kilowatogodzin czystej energii elektrycznej rocznie.
Spies Packaging planuje wykorzystać około 70 do 80 procent wygenerowanej energii do produkcji w swoim zakładzie. Nadwyżka energii ma być odprowadzona do publicznej sieci elektroenergetycznej. Juwi, odpowiedzialne za opracowanie parku fotowoltaicznego, przejmie także zarządzanie techniczne systemem po zakończeniu budowy.
Dyrektor generalny Juwi, Carsten Bovenschen, podkreśla, że projekt ten jest doskonałym przykładem długoterminowej, niezawodnej i opłacalnej formy dostaw energetycznych. Wykorzystywanie energii elektrycznej z parku słonecznego bezpośrednio przez firmę Spies ma duże znaczenie pod względem bilansowym oraz fizycznym, stanowiąc przełom w lokalizacji przemysłowej w Niemczech.
Spies Packaging oprócz korzystania z bezpośredniej linii fotowoltaicznej, planuje również znaczne zmniejszenie swojego śladu ekologicznego dzięki parkowi fotowoltaicznemu. Firma inwestuje w efektywność energetyczną poprzez modernizację systemów wentylacji, oświetlenia, sprężonego powietrza oraz odnowę i optymalizację linii produkcyjnych.
Park fotowoltaiczny Gesmold ma także pełnić rolę wizytówki pod względem ochrony gatunków. Teren po oddaniu parku do użytku zostanie przekształcony w rozległe użytki zielone, zapewniające dodatkową przestrzeń życiową. Pasy kwiatowe i dzikie żywopłoty będą stanowić siedliska dla różnych gatunków, a firma Juwi planuje stworzyć tymczasowy obszar wodny dla czajek – ptaków występujących na tym obszarze.
Cały projekt ma na celu produkcję w zakładzie w Gesmold w sposób neutralny dla klimatu, co jest istotnym krokiem w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej w tej lokalizacji.
Źródło: Solarserver