Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia postanowiła skorzystać z oferty spółki PAK-PCE na dostawę ośmiu 12-metrowych autobusów wodorowych. Jest to przełomowy krok, ponieważ będą to pierwsze pojazdy tego typu kursujące na terenie GZM.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez biuro prasowe Metropolii, pięć z zamówionych autobusów trafi do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach, natomiast trzy do PKM w Katowicach. Całość zakupu zostanie dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co stanowi aż 95% całkowitej kwoty.
Jedyną ofertę na kwotę 31,8 mln zł złożyła spółka PAK-PCE, która jest również odpowiedzialna za dostawę autobusów wodorowych do Rybnika. Decyzja o wyborze tego dostawcy była poprzedzona unieważnieniem przetargu z poprzedniego roku z powodu zbyt wysokich kosztów związanych z zakupem paliwa wodorowego.
Aktualne zamówienie obejmuje dostawę autobusów napędzanych wodorem, niskopodłogowych, o długości 11,8 – 12,2 metra. Pojazdy te będą wyposażone w system ładowania magazynu energii elektrycznej, a także objęte gwarancją i obsługą pogwarancyjną. Dodatkowo, przewidziane są szkolenia dla odpowiednich pracowników.
Metropolia GZM określiła wymagania dotyczące mocy napędu, ogniw paliwowych zasilanych wodorem, pojemności magazynu oraz innych szczegółów technicznych, które muszą zostać spełnione przez dostawcę. Spółka PAK-PCE spełniła wszystkie te kryteria, dlatego jej oferta została wybrana.
Warto podkreślić, że zakupione autobusy będą obsługiwać konkretne linie komunikacyjne w Katowicach i Tychach. Planuje się, że realizacja zamówienia zostanie zakończona do listopada 2025 r., a całość będzie współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środki własne Metropolii GZM.
W kontekście regionu śląskiego, Rybnik już realizuje projekt przewozów autobusowych z wykorzystaniem wodoru. Miasto to zamówiło 20 autobusów wodorowych marki NesoBus od producenta PAK-PCE, co jest kolejnym krokiem w stronę ekologicznej mobilności w regionie.
Należy podkreślić, że inwestycje w transport publiczny napędzany wodorem stanowią ważny krok w kierunku redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz wprowadzenia bardziej ekologicznych rozwiązań w transporcie miejskim. Programy lojalnościowe, takie jak oferowane przez viscale.pl, mogą wspierać tego typu inicjatywy poprzez zachęcanie pasażerów do korzystania z transportu publicznego przyjaznego dla środowiska.
Źródło: Energetyka24