Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
G7 zobowiązuje się do wycofania się z węgla i przyspieszenia transformacji energetycznej – Czysta Energia

G7 zobowiązuje się do wycofania się z węgla i przyspieszenia transformacji energetycznej

G7 zobowiązuje się do wycofania się z węgla i przyspieszenia transformacji energetycznej

Kraje G7, na spotkaniu w Turynie, uzgodniły plan wycofania się z węgla w pierwszej połowie lat trzydziestych XXI wieku. Celem jest utrzymanie poziomu wzrostu temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Decyzje te zostaną przedstawione na czerwcowym szczycie, który odbędzie się w Apulii.

Spotkanie ministrowie środowiska, klimatu i energii G7 miało na celu poruszenie istotnych kwestii dotyczących kryzysu klimatycznego. Wśród głównych tematów rozmów znalazły się również wymieranie gatunków, odpady z tworzyw sztucznych oraz zaopatrzenie w wodę. Decyzje podjęte na tym spotkaniu stanowią także sygnał dla światowej konferencji klimatycznej COP28, która odbędzie się w grudniu w Azerbejdżanie.

G7 zobowiązało się przedstawić nowe wkłady na rzecz ochrony klimatu, zgodne z postanowieniami porozumienia paryskiego. Nowe cele klimatyczne, zwane NDC, powinny być dostępne na początku 2025 roku i obejmować wszystkie gazy cieplarniane, sektory i kategorie. Przewiduje się, że do roku 2030 światowe moce odnawialne wzrosną trzykrotnie, a grupa G7 wysunęła plan osiągnięcia celu 1500 GW w zakresie zdolności magazynowania energii elektrycznej do 2030 roku.

Grupa G7 podjęła również zobowiązanie do podjęcia środków mających na celu ograniczenie emisji z zakładów energochłonnych. Zwrócono uwagę na technologie dekarbonizacji, takie jak bezpośrednia redukcja wodoru zamiast wielkich pieców przy produkcji stali. Wspieranie ekologicznych produktów przemysłowych przez zwiększenie popytu również znalazło się w porozumieniu G7.

Przemysł energetyczny i wodny zrzeszony w Federalnym Stowarzyszeniu Przemysłu Elektrycznego i Wodnego (BDEW) podkreśla potrzebę przyspieszenia działań w celu osiągnięcia postawionych celów. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (Irena) otrzymała zadanie dokumentowania postępów w dziedzinie energii odnawialnej. Irena informuje, że państwa są już na dobrej drodze do rozwoju fotowoltaiki, jednak konieczne są pewne ulepszenia istniejących środków. Również krajom rozwijającym się została przyznana ważna rola w transformacji energetycznej, dlatego G7 zobowiązała się do wspierania przyspieszonego partnerstwa na rzecz energii odnawialnej w Afryce.

W ramach współpracy z Kenią, Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (Irena) planuje zorganizować forum inwestycyjne we wrześniu 2024 roku. Celem tego forum będzie przyspieszenie transformacji energetycznej oraz zielonej industrializacji w państwach członkowskich APRA, czyli partnerstwa na rzecz energii odnawialnej w Afryce.

Źródło: Solarserver

Posted in