Kraje G7, na spotkaniu w Turynie, uzgodniły plan wycofania się z węgla w pierwszej połowie lat trzydziestych XXI wieku. Celem jest utrzymanie poziomu wzrostu temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Decyzje te zostaną przedstawione na czerwcowym szczycie, który odbędzie się w Apulii.
Spotkanie ministrowie środowiska, klimatu i energii G7 miało na celu poruszenie istotnych kwestii dotyczących kryzysu klimatycznego. Wśród głównych tematów rozmów znalazły się również wymieranie gatunków, odpady z tworzyw sztucznych oraz zaopatrzenie w wodę. Decyzje podjęte na tym spotkaniu stanowią także sygnał dla światowej konferencji klimatycznej COP28, która odbędzie się w grudniu w Azerbejdżanie.
G7 zobowiązało się przedstawić nowe wkłady na rzecz ochrony klimatu, zgodne z postanowieniami porozumienia paryskiego. Nowe cele klimatyczne, zwane NDC, powinny być dostępne na początku 2025 roku i obejmować wszystkie gazy cieplarniane, sektory i kategorie. Przewiduje się, że do roku 2030 światowe moce odnawialne wzrosną trzykrotnie, a grupa G7 wysunęła plan osiągnięcia celu 1500 GW w zakresie zdolności magazynowania energii elektrycznej do 2030 roku.
Grupa G7 podjęła również zobowiązanie do podjęcia środków mających na celu ograniczenie emisji z zakładów energochłonnych. Zwrócono uwagę na technologie dekarbonizacji, takie jak bezpośrednia redukcja wodoru zamiast wielkich pieców przy produkcji stali. Wspieranie ekologicznych produktów przemysłowych przez zwiększenie popytu również znalazło się w porozumieniu G7.
Przemysł energetyczny i wodny zrzeszony w Federalnym Stowarzyszeniu Przemysłu Elektrycznego i Wodnego (BDEW) podkreśla potrzebę przyspieszenia działań w celu osiągnięcia postawionych celów. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (Irena) otrzymała zadanie dokumentowania postępów w dziedzinie energii odnawialnej. Irena informuje, że państwa są już na dobrej drodze do rozwoju fotowoltaiki, jednak konieczne są pewne ulepszenia istniejących środków. Również krajom rozwijającym się została przyznana ważna rola w transformacji energetycznej, dlatego G7 zobowiązała się do wspierania przyspieszonego partnerstwa na rzecz energii odnawialnej w Afryce.
W ramach współpracy z Kenią, Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (Irena) planuje zorganizować forum inwestycyjne we wrześniu 2024 roku. Celem tego forum będzie przyspieszenie transformacji energetycznej oraz zielonej industrializacji w państwach członkowskich APRA, czyli partnerstwa na rzecz energii odnawialnej w Afryce.
Źródło: Solarserver