Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Dwutlenek węgla jako źródło węgla do produkcji paliw i chemikaliów – Czysta Energia

Dwutlenek węgla jako źródło węgla do produkcji paliw i chemikaliów

Dwutlenek węgla jako źródło węgla do produkcji paliw i chemikaliów

Dwutlenek węgla (CO2) – gaz, który odpowiada za większość procesów związanych z efektem cieplarnianym – może okazać się również cennym surowcem do produkcji paliw, polimerów i innych ważnych chemikaliów. O takim zastosowaniu CO2 informuje raport „Carbon for Power-to-X”, opracowany przez bieżące stowarzyszenie Dechema Society for Chemical Engineering and Biotechnology eV.

Raport analizuje różne źródła CO2 oraz technologie wychwytywania tego gazu. Obecnie CO2 jest przede wszystkim produktem odpadowym w wielu sektorach działalności, jednak przedstawione w raporcie wyniki badawcze pokazują, że może ono służyć jako surowiec do produkcji tzw. PtX (Power-to-X).

W raporcie wskazano, że CO2 można pozyskać z sektora energetycznego i przemysłowego, z procesów biogennych, odpadów i ścieków oraz bezpośrednio z atmosfery. Istnieje wiele technologii separacji i oczyszczania CO2, które są już rozwinięte i skuteczne. Wybór odpowiedniej metody zależy m.in. od jakości składu gazu, efektywności energetycznej i kosztowej.

W raporcie wyróżniono następujące metody separacji CO2:
– obróbka gazowa aminą,
– separacja kriogeniczna,
– adsorpcja zmiennociśnieniowa,
– adsorpcja zmiennociśnieniowa w próżni,
– separacja membranowa,
– spalanie z wykorzystaniem procesu pętli chemicznej.

W raporcie omówiono także, w jaki sposób można wprowadzić wychwytywanie dwutlenku węgla w procesach spalania. Przemysł ma możliwość wykorzystania wychwyconego CO2 do produkcji chemikaliów z użyciem istniejących szlaków produkcyjnych lub wprowadzenia nowych procesów. Istnieje wiele ścieżek produkcyjnych, które wykorzystują CO2 jako surowiec, takie jak synteza metanolu, proces Fischer-Tropsch czy procesy karbonylowania.

Wykorzystanie CO2 w tych procesach jednak wymaga nowych technologii konwersji CO2 w odpowiednią substancję wyjściową. Jednym z najbardziej zaawansowanych zastosowań PtX są procesy Power-to-Liquid (PtL), które służą do produkcji syntetycznych węglowodorów, takich jak paliwa.

Raport „Carbon for Power-to-X” udowadnia, że dwutlenek węgla może stać się cennym surowcem dla przemysłu chemicznego i energetycznego. Odpowiednie technologie wychwytywania CO2 oraz przekształcania go w paliwa i chemikalia umożliwiają realne zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery i przyczyniają się do walki ze zmianami klimatycznymi.

Źródło: Solarserver

Posted in