Bawaria planuje w większym stopniu polegać na energii pochodzącej z drewna. Dziesięć stron, w tym bawarskie ministerstwa gospodarki i rolnictwa, a także różne stowarzyszenia, podpisało „Bawarii Pakt na rzecz Energii Drewnianej”. Jest to nawet sprzeczne z planami rządu federalnego, gdyż wykorzystanie bioenergii do transformacji ciepłowniczej budzi duże kontrowersje. Krytykę wyraziło także Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Środowiska i Przyrody.
Pomimo krytyki minister rolnictwa Michaela Kaniber pozostaje przekonana, że w Bawarii jest wystarczająca ilość drewna do wykorzystania energetycznego i materiałowego. Nie podaje jednak dokładnych ilości. Zgodnie z paktem Bawaria spala obecnie około jednej trzeciej biomasy wykorzystywanej do wytwarzania ciepła w Niemczech. Aiwanger, bawarski minister gospodarki, postrzega to jako pozytywny aspekt i podkreśla, że Bawaria wnosi znaczący wkład w ogólne dostawy ciepła z biomasy stałej.
Bawarskie Ministerstwo Gospodarki (StMWi) skomentowało pojemność drewna na żądanie serwera fotowoltaicznego. Stwierdza się, że w ciągu najbliższych 20 lat będzie dostępnych znacznie więcej drewna ze względu na adaptację lasu do zmian klimatycznych i wzrost różnorodności biologicznej. Zakłada się, że dostępnych jest kilka milionów metrów sześciennych niewykorzystanego drewna. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób można udowodnić, że drewno wykorzystywane w Bawarii faktycznie pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Regulacje UE mogą okazać się barierą rynkową dla małych prywatnych właścicieli lasów i brakuje konkretnych kontrpropozycji.
Jeśli chodzi o wykorzystanie drewna, StMWi i Carmen podają jedynie bieżące dane, bez żadnych prognoz na przyszłość ani wartości docelowych. Obecnie około 60% bawarskiego drewna wykorzystuje się do celów materialnych, a 38% wykorzystuje się bezpośrednio do wytwarzania energii. Bawaria planuje w ciągu najbliższych kilku lat zwiększyć wykorzystanie drewna energetycznego. W pakcie wymieniono wszystkie rodzaje współczesnego wykorzystania energii z drewna, nie wspominając o recyklingu materiałów. Nie ma wyraźnej linii strategicznej przejścia od odzyskiwania materiałów do odzysku energii.
Źródło: Solarserver