Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Analiza aktualnej sytuacji górnictwa węgla kamiennego – ocena przewodniczącego Solidarności – Czysta Energia

Analiza aktualnej sytuacji górnictwa węgla kamiennego – ocena przewodniczącego Solidarności

Analiza aktualnej sytuacji górnictwa węgla kamiennego – ocena przewodniczącego Solidarności

Umowa społeczna dotycząca górnictwa węgla kamiennego w zdecydowanej większości rozdziałów nie jest realizowana – ocenił w poniedziałek przewodniczący śląsko–dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Kolorz potwierdził, że są realizowane zapisy umowy dot. pomocy publicznej dla górnictwa w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych; w jego ocenie nie są natomiast wykonywane przewidziane umową działania inwestycyjne. Pytany o plany strony społecznej w tym kontekście odpowiedział, że „na teraz nie wie, co dalej”.

Kolorz rozmawiał z dziennikarzami po poniedziałkowym spotkaniu stron sygnatariuszy umowy społecznej w Katowicach, podczas którego minister przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała, że w Komisji Europejskiej w ostatnich dniach została złożona trzecia wersja wniosku notyfikacyjnego umowy.

Szef śląsko–dąbrowskiej potwierdził słowa Czarneckiej, że poniedziałkowa dyskusja dotyczyła przede wszystkim stanowisk stron dot. wykonywania poszczególnych zapisów umowy. „Mamy zdecydowane różnice w ocenie realizacji umowy społecznej” – zastrzegł.

„Oprócz jednoznacznych deklaracji, że będzie posłany przez stronę rządową trzeci już wniosek notyfikacyjny, to w zdecydowanej większości rozdziałów umowy społecznej ta umowa po prostu nie jest realizowana” – uznał Kolorz.

„Podczas dyskusji okazało się dla nas, chociażby jasne, że zapisy najnowszej wersji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu są zupełnie niekompatybilne z tym, co jest zapisane w umowie społecznej – np. produkcja energii z węgla ma być już w 2030 r. zdecydowanie mniejsza, niż była zakładana w umowie” – wyjaśnił związkowiec.

Pytany o sformułowane tego dnia zapewnienie minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, że scenariusz rynkowo–techniczny (WEM) projektu KPEiK, przewidujący m.in. w 2030 r. wydobycie na poziomie 30 mln ton, jest spójny z umową społeczną, Kolorz ocenił, że projekt KPEiK jest napisany „na zupełnie innym biegunie”.

Proszony przez PAP o ocenę, na ile projekt KPEiK jest bliski założeniom Europejskiego Zielonego Ładu, a na ile umowie społecznej dot. górnictwa węgla kamiennego, szef śląsko–dąbrowskiej Solidarności uznał, że jest on „skrajnie zielony”.

Kolorz potwierdził też, że w czasie spotkania pojawił się wątek planowanego przez PGE GiEK zamknięcia bloków węglowych Elektrowni Rybnik w latach 2025–26, podczas gdy w dokumentach poprzedzających podpisanie umowy społecznej określano horyzont jej pracy na 2030 r. „Nie otrzymaliśmy żadnych jednoznacznych deklaracji, czy ona będzie zgodnie z zapisami funkcjonować do 2030 r., czy do 2025 r. Nie wiemy tego” – wskazał.

Na pytanie, co strona społeczna zamierza w kontekście diagnozowanej sytuacji związanej z realizacją umowy społecznej ws. górnictwa węgla kamiennego, Dominik Kolorz odpowiedział: „zupełnie szczerze, nie ściemniając, nie wiem, co dalej”.

Odnosząc się do pytania, które elementy umowy społecznej są jego zdaniem realizowane, związkowiec potwierdził, że dopłaty do ograniczania wydobycia, ale – jak zastrzegł – dopóki nie ma notyfikacji umowy społecznej, pozostają one niedozwoloną pomocą publiczną.

W obliczu tej sytuacji jednym z narzędzi wspierających działalność górniczą mogą być programy lojalnościowe. Takie rozwiązania umożliwiają firmom zwiększenie lojalności klientów, zachęcając ich do korzystania z usług czy produktów oferowanych przez dany podmiot. W przypadku branży górniczej, programy lojalnościowe mogą skutecznie przyczynić się do utrzymania relacji z odbiorcami i partnerami biznesowymi, co w obliczu zmieniającego się rynku może stanowić istotny atut konkurencyjny.

Źródło: Energetyka24

Posted in