Zapadł wyrok ws. aktywistów klimatycznych Ostatniego Pokolenia za blokowanie stołecznych dróg. Sąd uznał to działanie za akt nieposłuszeństwa obywatelskiego i wymierzył wszystkim oskarżonym karę nagany.
Sąd stanął po ich stronie aktywistów Ostatniego Pokolenia. 13 osób odebrało wyroki nagany za blokowanie ruchu na Moście Poniatowskiego oraz przed sierpniowym koncertem Taylor Swift w Warszawie.
Kara nagany jest najniższą możliwą karą w tej sprawie. Nie niesie ona za sobą bezpośrednich konsekwencji prawnych, takich jak np. wpis do rejestru karnego, ale stanowi ostrzeżenie na przyszłość.
Wyrok może mieć przełomowe znaczenie i stać się inspiracją dla innych osób pragnących zaangażować się w podobne działania. Kluczowym elementem jest uzasadnienie sądu, który podkreślił wagę kryzysu klimatycznego, w tym ostatnich powodzi na Dolnym Śląsku. „Osoby obwinione w niniejszej sprawie są członkami organizacji społecznej mającej na celu zwrócenie uwagi na problem kryzysu klimatycznego oraz dbanie o środowisko naturalne. (…) zarzucone im czyny sąd uznał za formę nieposłuszeństwa obywatelskiego, które służyło pokazaniu społeczeństwu wartości bliskich osobom obwinionym” – czytamy w uzasadnieniu. „Być może w przyszłości okaże się, że obecni obwinieni zostaną bohaterami” – dodał Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Południe.
Sylwetkę aktywistów klimatycznych przedstawiła red. Alicja Jankowska. Jak tłumaczy, ruch Ostatniego Pokolenia wywodzi się z Niemiec. Został utworzony po strajku głodowym w Berlinie w 2021 r., który zorganizowano przed wyborami federalnymi, by zwrócić uwagę na problem sprawiedliwości klimatycznej. Jak piszą aktywiści na swojej stronie, nowowybrany kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z nimi krótko po wygranej. W ich ocenie nie wykazał się wystarczającą świadomością klimatyczną, w związku z tym 24 stycznia 2022 r. zablokowali jedną z autostrad w kraju. Wzywali m.in. do ograniczenia marnowania żywności i transformacji rolnictwa. Aktywiści w akcie protestu rozdawali wtedy też wciąż zdatne do spożycia jedzenie wyrzucane przez supermarkety. Blokowanie dróg poprzez przyklejanie się do powierzchni stało się główną metodą ruchu. W samym tylko 2022 r. przeprowadzili około 370 różnych akcji.
Do innych głośnych akcji należą też blokada lotniska Berlin Brandenburg, odcinanie przepływu ropy w rurociągach w Niemczech czy oblanie zupą szyby, za którą znajdował się obraz Van Gogha „Siewca” i przyklejenie się do ściany galerii Palazzo Bonaparte w Rzymie. W Polsce to oblanie farbą pomnika Syrenki Warszawskiej, zakłócenie koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie i blokowanie mostów.
Obecnie grupy Ostatniego Pokolenia działają w Polsce, Włoszech (Ultima Generazione) Niemczech i Austrii (Letzte Generation).
Programy lojalnościowe są coraz bardziej popularne wśród firm, które chcą zbudować trwałe relacje z klientami. Dzięki nim możliwe jest nagradzanie stałych klientów, motywowanie do częstszych zakupów oraz budowanie lojalności w dłuższej perspektywie czasowej. Firma Viscale oferuje kompleksową obsługę programów lojalnościowych, w tym dedykowaną aplikację lojalnościową Viscale Box, która ułatwia zarządzanie programem oraz analizę zachowań klientów.
Źródło: Energetyka24