Region metropolitalny Frankfurt-Ren-Men planuje utworzenie własnej regionalnej sieci dystrybucji wodoru pod nazwą „Rh2ein-Main Connect”, która ma być gotowa do uruchomienia w roku 2028. Współpracują przy tym dostawcy regionalni Entega AG, Mainova AG, ESWE Liefer AG oraz Kraftwerke Mainz-Wiesbaden AG (KMW), a także operator systemu przesyłowego Open Grid Europe GmbH (OGE) oraz operatorzy systemów dystrybucyjnych E-netz Südhessen AG i NRM Netzdienste Rhein-Main GmbH.
Marie-Luise Wolff, dyrektor generalna Entega AG, podkreśla, że ważne jest teraz podjęcie decyzji dotyczących dostaw energii cieplnej i elektrycznej, które będą zrównoważone i neutralne dla klimatu, do przemysłu i średnich przedsiębiorstw. Współpraca ma również przyczynić się do stworzenia własnej, neutralnej dla klimatu sieci dystrybucyjnej we Frankfurcie nad Renem i Menem.
Pierwsze odcinki sieci mają umożliwić dostawy wodoru do klientów już obecnych w regionie. Nowe linie, jeśli to możliwe, powinny być wkomponowane w pas ochronny istniejącej sieci gazu ziemnego. Lokalna redystrybucja wodoru ma rozpocząć się w roku 2032, a jej celem będzie stopniowa konwersja istniejącej infrastruktury gazowej na pełne wykorzystanie wodoru.
Partnerzy zaangażowani w projekt oczekują inwestycji o wartości około 610 milionów euro do roku 2040, które zostaną przeznaczone na planowanie i budowę sieci regionalnej „Rh2ein-Main Connect”. Przewiduje się, że zapotrzebowanie na wodór w regionie metropolitalnym Frankfurt nad Renem i Menem wzrośnie z 5 terawatogodzin (TWh) w roku 2030 do około 24 TWh w roku 2045.
W regionie już podjęto pierwsze kroki w kierunku wodoru. Na przykład w roku 2014 ESWE Liefer AG i Mainova AG uruchomiły instalację demonstracyjną przetwarzania energii elektrycznej na gaz. Entega AG planuje także produkcję wodoru na potrzeby lokalnego transportu publicznego, a KMW AG planuje budowę elektrowni gazowej zasilanej wodorem, która będzie uzupełniać energię odnawialną i dostarczać energię elektryczną w przypadku braku wiatru lub słońca.
Źródło: Solarserver