Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Pierwsza przydomowa stacja benzynowa z biometanem w Austrii – Czysta Energia

Pierwsza przydomowa stacja benzynowa z biometanem w Austrii

Pierwsza przydomowa stacja benzynowa z biometanem w Austrii

Joseph Höckner, dyrektor zarządzający Bio-G GmbH w austriackim Utzenaich, postanowił wykorzystać własną biogazownię do zasilania swojego ciągnika. Jednak trudności związane z niewystarczającą infrastrukturą do tankowania biometanu skłoniły go i jego zespół do opracowania innowacyjnej rozwiązania – przydomowej stacji benzynowej.

Stacja benzynowa została dostosowana zarówno do specyficznych potrzeb eksploatacyjnych, jak i magazynowania gazu w butlach. Proces przetwarzania biogazu na biometan idealnie wpisuje się w koncepcję Bio-G, działającego na zasadzie odnawialnych źródeł energii.

Koncepcja stacji benzynowej nie jest jednak prosta. Biogaz pochodzący z biogazowni składa się z mieszaniny dwutlenku węgla (CO2) i metanu (CH4). Zanim będzie można go zatankować, konieczne jest oddzielenie tych składników. Proces ten obejmuje oczyszczanie gazu surowego przy użyciu filtra wstępnego, dmuchawy wstępnej i kolejnego filtra. Następnie gaz jest sprężany do ciśnienia 12 barów.

Oddzielane CO2, zawierające około 15% metanu, jest kierowane z powrotem do fermentora, gdzie wraz z pozostałym biogazem zostaje spalane w silniku gazowym, dostarczając energię elektryczną. Po procesie oddzielenia, czystość biogazu wynosi aż 97%, co przewyższa technologiczne wymagania dotyczące jakości paliwa (81%). Ostatecznie wyprodukowany biometan jest sprężany do ciśnienia 250-270 barów i napełniany do butli gazowych.

Przy tankowaniu wykorzystywana jest standardowa dysza metanowa. Dzięki temu rozwiązaniu, ciągnik Bio-G GmbH jest teraz zasilany wyłącznie odnawialnym paliwem – biometanem. Nie tylko ciągnik, ale również wózek widłowy i ciężarówka z platformą w firmie zostały przystosowane do tego rodzaju paliwa. Ten praktyczny przykład wykorzystania odnawialnej energii w rolnictwie i leśnictwie jest prezentowany na stronie internetowej Federalnego Stowarzyszenia Bioenergii pod hasłem „Odnawialna energia napędowa dla rolnictwa i leśnictwa”.

Joseph Höckner i Biogazownia Bio-G GmbH udowodnili, że wykorzystanie biometanu jako paliwa nie tylko jest możliwe, ale również przynosi znaczne korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla lokalnej społeczności. Ich inicjatywa otwiera drogę do tworzenia kolejnych praktycznych i zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie energetyki odnawialnej.

Źródło: Solarserver

Posted in