Federalna minister mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa, Klara Geywitz, oraz federalny minister gospodarki i ochrony klimatu, Robert Habeck, rozpoczęli ogólnokrajowy dialog mający na celu omówienie tematyki planowania ciepłowniczego. Dialog ten ma obejmować przedstawicieli rządu federalnego, stanów, gmin i stowarzyszeń, w celu uwzględnienia doświadczeń wszystkich zaangażowanych stron. Przewiduje się, że dialog potrwa do wiosny 2025 roku.
Podczas dialogu omawiane będą wybrane tematy i doświadczenia związane z planowaniem ciepłowniczym. Warsztaty mają stanowić platformę do opracowania praktycznych rozwiązań we współpracy z wszystkimi zaangażowanymi stronami. O wyjątkowości tej inicjatywy świadczy fakt, że na wydarzeniu inauguralnym przedstawiciele większych oraz mniejszych gmin, takich jak Lipsk i Heeseberg, pokazali, jak różna może być sytuacja wyjściowa i możliwości działania w zakresie planowania ogrzewania na miejscu.
Rząd federalny przedstawił także wytyczne dotyczące planowania ciepłowniczego, które krok po kroku objaśniają możliwe rozwiązania w zakresie planowania na miejscu. W ramach wsparcia dla gmin, rząd przeznaczył 500 milionów euro. Małe gminy, jeśli nie zaangażowane jest żadne przedsiębiorstwo komunalne i dostawy ciepła są realizowane głównie przez podmioty prywatne, nie muszą przedstawiać szczegółowego planu.
Planowanie ciepłownicze ma stanowić klucz do zapewnienia neutralności klimatycznej w dostawach ciepła w Niemczech do roku 2045. Ustawa o planowaniu ciepłowniczym stanowi ramy dla tego działania. Obecnie zadaniem krajów związkowych jest włączenie prawa federalnego do prawa krajowego. Ogólnie rzecz biorąc, gminy ponoszą odpowiedzialność za planowanie ciepłownicze.
Źródło: Solarserver