Chińska firma Longi w dalszym ciągu bije rekordy świata w krzemowych ogniwach tandemowych z perowskitem. Zgodnie z oświadczeniem firmy, wydajność technologii została zwiększona do 30,1% w przypadku komercyjnej płytki M6. Liczba ta została potwierdzona przez Instytut Fraunhofera ds. Energii Słonecznej (Fraunhofer ISE) w Niemczech.
Dr. Bo He, dyrektor Centralnego Instytutu Badawczo-Rozwojowego Longi, wyjaśnia, że nowy rekord świata na waflu M6 to znaczący postęp w poprawie wydajności krzemowych ogniw tandemowych z perowskitem. „Zespół badawczo-rozwojowy LONGi nieustannie poszukiwał sposobów zwiększenia wydajności tandemowych ogniw słonecznych, a w październiku 2023 r. rozpoczął badania nad technologią masowej produkcji tandemowych ogniw słonecznych” – powiedział Bo He. „Udało im się stworzyć wielkopowierzchniowe warstwy perowskitu na świeżym powietrzu i przeprowadzić metalizację w ekstremalnie niskich temperaturach.”
Dzięki doświadczeniu zdobytemu w badaniach prototypów po raz pierwszy udało się osiągnąć sprawność konwersji fotowoltaicznej przekraczającą 30% dla komercyjnego tandemowego ogniwa słonecznego krzemowo-perowskitowego o rozmiarze M6. Teoretyczna granica wydajności tandemowych ogniw słonecznych z monokrystalicznego krzemu perowskitowego wynosi 43%. Stanowią zatem następną generację ogniw słonecznych o ultrawysokiej wydajności, zaraz po monokrystalicznych krzemowych ogniwach ze stykiem zwrotnym.
Zwiększona wydajność jest ważnym krokiem w stronę uprzemysłowienia tandemowych ogniw słonecznych i sprawia, że Longi jest jednym z wiodących dostawców w obu obszarach – monokrystalicznych jednozłączowych krzemowych ogniw słonecznych i tandemowych ogniw słonecznych. W dziale badań i rozwoju firmy pracuje ponad 5000 osób.
Źródło: Solarserver