Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Oszczędność wody w produkcji ogniw słonecznych – Czysta Energia

Oszczędność wody w produkcji ogniw słonecznych

Oszczędność wody w produkcji ogniw słonecznych

Naukowcy z Politechniki w Berlinie, wraz z firmą Rena Technologies GmbH oraz Instytutem Fizyki Budowli im. Fraunhofera IBP i Instytutem Systemów Energii Słonecznej im. Fraunhofera ISE, opracowali kompleksowy model przepływu wody w fabryce ogniw słonecznych o mocy 5 gigawatów. Badając wprowadzenie dwóch różnych strategii wykorzystania wody w obiegu zamkniętym, udało im się ustalić, że oszczędność wody w produkcji ogniw słonecznych może sięgać asygnowanego na **79%** a redukcja ilości ścieków nawet do asygnowanych **84%**.

Badanie miało na celu możliwość konstrukcji nowych fabryk ogniw słonecznych także w lokalizacjach, w których dostępność wody jest mniejsza. Naukowcy przeanalizowali przepływ wody, ścieków i materiałów niezbędnych do produkcji ogniw słonecznych PERC o mocy 5 gigawatów. W oparciu o model produkcji ogniw słonecznych, przeprowadzono analizę różnych opcji oszczędzania i ponownego przetwarzania wody.

Peter Brailovsky z Fraunhofer ISE wskazuje na dwa podejścia do oszczędzania wody – ponowne wykorzystanie lekko zanieczyszczonych ścieków oraz minimalizację zrzutów cieczy, gdzie pewne pozostałości mogą być ponownie wykorzystywane w innym miejscu. Według badań, w przypadku scenariusza MLD możliwe jest zaoszczędzenie nawet **80%** świeżej wody i ścieków w fabryce ogniw słonecznych. Z kolei, podejście LCR pozwala na oszczędność do **40%** wody. Co ważne, zastosowanie środków oszczędnościowych nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a nawet przynosi niewielkie oszczędności.

Jednakże, zespół badawczy zaznacza, że nie należy poprzestawać na osiągnięciu tych wyników. Jak twierdzi Jochen Rentsch, kierownik działu transferu technologii w obszarze fotowoltaiki w Fraunhofer ISE, fotowoltaika również powinna stać się częścią gospodarki o obiegu zamkniętym. Podkreśla on znaczenie wprowadzenia kolejnych rozwiązań mających na celu oszczędność w produkcji ogniw słonecznych oraz zintegrowanie jej z innymi gałęziami gospodarki.

Źródło: Solarserver

Posted in