Naukowcy z Politechniki w Berlinie, wraz z firmą Rena Technologies GmbH oraz Instytutem Fizyki Budowli im. Fraunhofera IBP i Instytutem Systemów Energii Słonecznej im. Fraunhofera ISE, opracowali kompleksowy model przepływu wody w fabryce ogniw słonecznych o mocy 5 gigawatów. Badając wprowadzenie dwóch różnych strategii wykorzystania wody w obiegu zamkniętym, udało im się ustalić, że oszczędność wody w produkcji ogniw słonecznych może sięgać asygnowanego na **79%** a redukcja ilości ścieków nawet do asygnowanych **84%**.
Badanie miało na celu możliwość konstrukcji nowych fabryk ogniw słonecznych także w lokalizacjach, w których dostępność wody jest mniejsza. Naukowcy przeanalizowali przepływ wody, ścieków i materiałów niezbędnych do produkcji ogniw słonecznych PERC o mocy 5 gigawatów. W oparciu o model produkcji ogniw słonecznych, przeprowadzono analizę różnych opcji oszczędzania i ponownego przetwarzania wody.
Peter Brailovsky z Fraunhofer ISE wskazuje na dwa podejścia do oszczędzania wody – ponowne wykorzystanie lekko zanieczyszczonych ścieków oraz minimalizację zrzutów cieczy, gdzie pewne pozostałości mogą być ponownie wykorzystywane w innym miejscu. Według badań, w przypadku scenariusza MLD możliwe jest zaoszczędzenie nawet **80%** świeżej wody i ścieków w fabryce ogniw słonecznych. Z kolei, podejście LCR pozwala na oszczędność do **40%** wody. Co ważne, zastosowanie środków oszczędnościowych nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a nawet przynosi niewielkie oszczędności.
Jednakże, zespół badawczy zaznacza, że nie należy poprzestawać na osiągnięciu tych wyników. Jak twierdzi Jochen Rentsch, kierownik działu transferu technologii w obszarze fotowoltaiki w Fraunhofer ISE, fotowoltaika również powinna stać się częścią gospodarki o obiegu zamkniętym. Podkreśla on znaczenie wprowadzenia kolejnych rozwiązań mających na celu oszczędność w produkcji ogniw słonecznych oraz zintegrowanie jej z innymi gałęziami gospodarki.
Źródło: Solarserver