Firma RWE, działająca w branży energetycznej, podjęła nowe wyzwanie w dziedzinie energii odnawialnej. Na terenie kopalni odkrywkowej Hambach uruchomiła nowy system fotowoltaiczny z magazynowaniem akumulatorów. Inwestycja ma na celu przyczynienie się do transformacji energetycznej i jest częścią planów firmy RWE dotyczących wprowadzenia na rynek parków wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy co najmniej 1000 MW do roku 2030.
Nowy system fotowoltaiczny RWE Neuland został zlokalizowany u podnóża Sophienhöhe na żwirowym terenie. Ma szczytową moc wyjściową prądu stałego wynoszącą 12 MW, a moc wyjściowa prądu przemiennego osiąga 8,4 MW. W skład systemu wchodzi 22 000 dwustronnych modułów fotowoltaicznych. Kluczowym elementem inwestycji jest również magazyn akumulatorów, który ma pochłonąć i dostarczyć dobre 8 MWh energii elektrycznej przez dwie godziny.
Kopalnia odkrywkowa Hambach, na której znajduje się nowy system fotowoltaiczny, w przyszłości będzie zlokalizowana nad brzegiem jeziora Hambach. Jednak proces całkowitego zalania terenu zajmie około 40 lat. W tym czasie teren będzie wykorzystywany zarówno do celów energetycznych, jak i ekologicznych. Firma RWE planuje prowadzenie kolejnych projektów fotowoltaicznych w kopalni odkrywkowej Hambach, we współpracy z Neuland Hambach GmbH, z którym już podpisano umowę o współpracy.
RWE jest również zaangażowane w inne projekty z zakresu energii odnawialnej w Niemczech. Spółka posiada już lądowe farmy wiatrowe i systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej około 700 MW. W ramach swojej strategii związanej z rozwojem zielonych mocy wytwórczych w Niemczech RWE zamierza zainwestować około 11 miliardów euro netto w ciągu najbliższych siedmiu lat. W tym celu poszukuje terenów poza własnymi kopalniami odkrywkowymi.
Projekt RWE Neuland to kolejny krok w realizacji ambitnych planów firmy dotyczących ekologicznej transformacji sektora energetycznego. Inwestycje w fotowoltaikę i inne odnawialne źródła energii mają zmniejszyć zależność od kopalnictwa i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.
Źródło: Solarserver