Fenecon, firma specjalizująca się w produkcji urządzeń do magazynowania energii, buduje nowy zakład produkcyjny Carbattery Refactory w Iggensbach w Bawarii. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zastosowano w tym projekcie, jest zintegrowany system fotowoltaiczny zamontowany na fasadzie budynku. Dzięki temu zakład będzie wytwarzał własną energię elektryczną z odnawialnych źródeł.
Do montażu modułów fotowoltaicznych użyto systemu elewacyjnego firmy Fischer BWM Facade Systems, we współpracy z producentem modułów fotowoltaicznych Solarwatt. Ta specjalnie zaprojektowana konstrukcja spełnia wymagania specyficzne dla projektu, zapewniając bezpieczne mocowanie paneli na fasadzie budynku.
Nowa fabryka Fenecon ma konstrukcję stalową i obejmuje halę produkcyjną, magazyny, laboratoria rozwojowe i biura. Firma planuje produkować urządzenia do magazynowania energii z akumulatorów samochodowych o zerowej, pierwszej i drugiej żywotności. Aby przyczynić się do funkcjonowania swojego zakładu w sposób ekologiczny, Fenecon chce wytwarzać jak największą część energii ze źródeł odnawialnych.
Jednym z rozwiązań, które wprowadzono w tym zakresie, jest wentylowana ściana osłonowa, w której zamontowano moduły fotowoltaiczne generujące energię słoneczną. Montaż elewacji został powierzony firmie Gaass Florian GmbH z Grainet w Dolnej Bawarii, a do stworzenia systemu fotowoltaicznego wykorzystano moduły słoneczne firmy Solarwatt z Drezna.
Na powierzchni około 1050 metrów kwadratowych zamontowano 552 moduły słoneczne typu szkło-szkło Solarwatt Vision GM 3.0 Construct, generujące szczytową moc wyjściową 204 kilowatów. To wystarczająca ilość energii, aby zasilić różne działy fabryki Carbattery Refactory.
BWMFaadensysteme GmbH, część grupy Fischer, wspierała osoby odpowiedzialne za projekt w planowaniu elewacji i we współpracy z firmą Solarwatt opracowała dostosowane do projektu rozwiązanie w zakresie mocowania, które może być stosowane w innych projektach. Cechą szczególną konstrukcji jest to, że budując wysokiej jakości fasady architektoniczne, można zrezygnować z irytujących widocznych elementów, takich jak szyny wsuwane i zaciski, mocując moduły przy użyciu agrafów.
Przy projektowaniu i montażu modułów fotowoltaicznych uwzględniono specyfikę konstrukcji budynku. Elewacja wykonana w systemie kasetowym została izolowana, natomiast panele słoneczne zostały zamocowane przy użyciu specjalnej podkonstrukcji w konstrukcji nośnej. Użyto pionowych profili nośnych jako podstawy dla poziomych profili agraffowych ATK 103 PV. Moduły fotowoltaiczne zostały zawieszone w zamkniętych profilach C przy użyciu wcześniej zamontowanych uchwytów z tyłu.
Projektanci musieli uwzględnić obciążenia ciężarem i obciążenia wiatrem, ponieważ panele fotowoltaiczne mają dużą masę. Wszystkie obliczenia zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami dla tego rodzaju konstrukcji.
Budowa fabryki Carbattery Refactory w Iggensbach jest doskonałym przykładem wykorzystania energii słonecznej do zasilania zakładów produkcyjnych. Fenecon i Fischer BWM Facade Systems pokazują, że ekologiczna energia jest nie tylko przyszłością, ale także teraźniejszością. Dzięki temu projektowi firma Fenecon może kontynuować produkcję urządzeń do magazynowania energii w sposób przyjazny dla środowiska.
Źródło: Solarserver