Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie zapobiegania pracy przymusowej w łańcuchach dostaw przedsiębiorstw, oparte na propozycji Komisji Europejskiej z września 2022 r., zostało przyjęte przez Parlament Europejski. Ma ono na celu stworzenie ram do badania i zapobiegania stosowaniu pracy przymusowej w łańcuchach dostaw. Nowe przepisy wprowadzą sankcje w postaci wstrzymania importu i eksportu towarów objętych praca przymusową na granicach UE.
Nowe rozporządzenie zostało poparte przez 555 parlamentarzystów, przy 6 głosach przeciw i 45 wstrzymujących się od głosu. Obecnie tekst musi zostać przyjęty przez Radę UE, jednak jest to formalność i przyjęcie przepisów jest spodziewane wkrótce.
Rozporządzenie dotyczące pracy przymusowej może mieć znaczący wpływ na branżę fotowoltaiczną. Jest powszechnie wiadomo, że duża część materiałów wykorzystywanych do produkcji modułów fotowoltaicznych pochodzi z chińskiej prowincji Xinjiang, gdzie istnieje powszechna praca przymusowa. W związku z tym, wprowadzenie zakazu importu modułów i komponentów fotowoltaicznych z obszarów objętych praca przymusową może być korzystne dla ochrony praw człowieka, ale także dla przywrócenia mocy produkcyjnych w Europie.
Decyzję Parlamentu Europejskiego przyjął z zadowoleniem Jens Holm, dyrektor ds. polityki zrównoważonego rozwoju w Europejskiej Radzie ds. Produkcji Energii Słonecznej ESMC. Zgodnie z jego słowami, nowe rozporządzenie UE powinno położyć kres importowi modułów i komponentów fotowoltaicznych z obszarów, gdzie stosowana jest praca przymusowa ze strony państwa. To jest historyczna szansa na jednoczesną obronę praw człowieka i zwiększenie niezależności produkcji w Europie, ograniczając jednocześnie zależność od Chin i innych regionów zagrożonych pracą przymusową.
Jednak ESMC wyraził również krytykę wobec długich terminów wdrażania rozporządzenia. Zgodnie z dzisiejszą decyzją, pełne wdrożenie przepisów zajmie trzy lata, co organizacja uważa za zbyt długi okres. ESMC wzywa zatem UE i jej państwa członkowskie do natychmiastowej pracy zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi pracy przymusowej.
Przed wejściem w życie nowych przepisów UE i jej państwa członkowskie mają obowiązek podejmować wszelkie możliwe działania w celu wspierania produkcji społecznie i ekologicznie czystej w Europie, wolnej od pracy przymusowej. Przepisy te stanowią odpowiedź na długotrwały problem łańcuchów dostaw w branży fotowoltaicznej, gdzie istnieje potrzeba udowodnienia, że materiały używane do produkcji są wolne od pracy przymusowej.
Jednym z producentów fotowoltaicznych, który podkreśla znaczenie kontroli łańcucha dostaw, jest Sunova, chińska firma specjalizująca się w produkcji modułów fotowoltaicznych. Sunova uruchomiła niedawno własną produkcję ogniw w celu lepszej kontroli i uniknięcia pracy przymusowej.
Źródło: Solarserver