Fuzja z Lotosem i sprzedaż 30 proc. udziałów na rzecz spółki Saudi Aramco, podejrzenie zaniżania cen paliw, niegospodarność w związku z procesem połączenia z PGNiG S.A. – to główne tematy kilku najważniejszych śledztw dotyczących spółki PKN Orlen, o których informuje Prokuratura Krajowa.
Jedno z najważniejszych śledztw, prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Płocku, dotyczy fuzji z Lotosem i sprzedaży 30 proc. udziałów na rzecz spółki Saudi Aramco. Postępowanie obejmuje okres od początku 2018 roku do 30 listopada 2022 roku. Prokuratura podejrzewa przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez członków zarządu PKN Orlen oraz inne osoby zajmujące się sprawami majątkowymi spółki. Zarzuty dotyczą prowadzenia negocjacji oraz podpisania umów w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, a następnie zbycia 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańsk na rzecz Saudi Aramco, co spowodowało szkodę o wartości 4 miliardów złotych.
Drugie śledztwo, również prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Płocku, dotyczy podejrzenia zaniżania cen paliw. Postępowanie obejmuje okres od 1 sierpnia do 31 października 2023 roku. Prokuratura bada, czy osoby zarządzające spółką Orlen dopuściły się nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, co mogło prowadzić do niezasadnego zaniżania cen paliw płynnych w stosunku do cen rynkowych, powodując szkody majątkowe w spółce Orlen.
W ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Płocku badane jest również podejrzenie nadużycia uprawnień przez osoby odpowiedzialne za sprawy majątkowe spółki. Miały one przyjmować zawyżone wartości za wykonywane usługi w latach 2018-2019, czym wyrządzono szkodę majątkową na kwotę ponad 6 milionów złotych.
W Warszawie Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo dotyczące niegospodarności w związku z procesem połączenia PKN Orlen S.A. i PGNiG S.A., a także w sprawie niegospodarności związanej z wprowadzeniem zasad kształtowania wynagrodzeń. Postępowanie zostało podjęte na podstawie zawiadomienia polityków KO. Poprzednio postępowanie było jednak umorzone, ale teraz ponownie wszczęto śledztwo.
Kolejne śledztwo, prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie we współpracy z ABW, dotyczy działania „w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ustalonych osób z przedstawicielem uczestnika przetargu publicznego”. Przetarg ten dotyczył pakietu prac budowlanych oraz utrudniania przeprowadzenia tego przetargu i działania na szkodę Orlen S.A.
Warto zaznaczyć, że w jednym z postępowań przedstawiono zarzuty dla byłego prezesa Orlen Trading Switzerland (OTS), spółki zależnej Orlenu. Według prokuratury, był prezes OTS działał w grupie przestępczej zajmującej się fikcyjnym obrotem fakturami i nadużyciami podatkowymi.
Grupa Orlen to największa polska firma, posiadająca rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw w tych krajach oraz w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech i w Austrii. Orlen ma również segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym odnawialne źródła energii.
Źródło: Energetyka24