Prokuratura Okręgowa w Płocku, prowadząca śledztwa w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem oraz zaniżania cen paliw, zabezpieczyła w biurach koncernu ogromne ilości dokumentów w wersji elektronicznej oraz korespondencji z poczty elektronicznej. Prokuratura poinformowała, że zgromadzony materiał dowodowy wymaga szczegółowej analizy przy udziale specjalistów i tłumaczy.
W trakcie przeszukan w marcu tego roku, przeprowadzonych przy udziale Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), objęto biura Orlenu w Płocku, Warszawie i Gdańsku. W wyniku tych działań zabezpieczono 73 gigabajty dokumentów w wersji elektronicznej oraz 2 terabajty korespondencji z poczty elektronicznej. Jest to ogromna ilość materiału dowodowego, który wymaga szczegółowej analizy.
Z uwagi na zakres zgromadzonej dokumentacji, prokuratura rozważa powołanie specjalistów z różnych dziedzin oraz biegłych tłumaczy języka angielskiego. W przypadku śledztwa dotyczącego zaniżania cen paliw, planowane jest również powołanie zespołu prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych, podobnego do tego, które było zaangażowane w śledztwo dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem.
Śledztwo w sprawie zaniżania cen paliw zostało wszczęte w styczniu tego roku i obejmuje okres od sierpnia do października 2023 roku. Prokuratura ma ustalić, czy osoby zarządzające spółką Orlen dopuściły się nadużyć uprawnień, co mogło prowadzić do zaniżania cen paliw płynnych w stosunku do cen rynkowych. Postępowanie ma także określić wysokość wyrządzonej szkody majątkowej.
Śledztwo dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem zostało wszczęte w styczniu tego roku. Prokuratura podejrzewa przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez członków zarządu Orlenu oraz osoby zajmujące się sprawami majątkowymi, w związku z procesem połączenia Orlenu z Lotosem oraz zbyciem udziałów w Rafinerii Gdańsk na rzecz Saudi Aramco. W toku postępowania ma zostać ustalona wysokość wyrządzonej szkody.
Oba śledztwa zostały wszczęte na podstawie zawiadomień, w przypadku fuzji również przez polityków. Przed ich wszczęciem przeprowadzono czynności sprawdzające, które miały potwierdzić podstawy do podjęcia śledztwa.
W związku z postępami w śledztwie dotyczącym fuzji Orlenu z Lotosem, płocka Prokuratura Okręgowa powołała specjalny zespół, który składa się z czterech prokuratorów i kilku funkcjonariuszy służb specjalnych.
Źródło: Energetyka24