Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Prokuratura w Płocku zabezpieczyła duże ilości dokumentów dotyczących Orlenu – Czysta Energia

Prokuratura w Płocku zabezpieczyła duże ilości dokumentów dotyczących Orlenu

Prokuratura w Płocku zabezpieczyła duże ilości dokumentów dotyczących Orlenu

Prokuratura Okręgowa w Płocku, prowadząca śledztwa w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem oraz zaniżania cen paliw, zabezpieczyła w biurach koncernu ogromne ilości dokumentów w wersji elektronicznej oraz korespondencji z poczty elektronicznej. Prokuratura poinformowała, że zgromadzony materiał dowodowy wymaga szczegółowej analizy przy udziale specjalistów i tłumaczy.

W trakcie przeszukan w marcu tego roku, przeprowadzonych przy udziale Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), objęto biura Orlenu w Płocku, Warszawie i Gdańsku. W wyniku tych działań zabezpieczono 73 gigabajty dokumentów w wersji elektronicznej oraz 2 terabajty korespondencji z poczty elektronicznej. Jest to ogromna ilość materiału dowodowego, który wymaga szczegółowej analizy.

Z uwagi na zakres zgromadzonej dokumentacji, prokuratura rozważa powołanie specjalistów z różnych dziedzin oraz biegłych tłumaczy języka angielskiego. W przypadku śledztwa dotyczącego zaniżania cen paliw, planowane jest również powołanie zespołu prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych, podobnego do tego, które było zaangażowane w śledztwo dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem.

Śledztwo w sprawie zaniżania cen paliw zostało wszczęte w styczniu tego roku i obejmuje okres od sierpnia do października 2023 roku. Prokuratura ma ustalić, czy osoby zarządzające spółką Orlen dopuściły się nadużyć uprawnień, co mogło prowadzić do zaniżania cen paliw płynnych w stosunku do cen rynkowych. Postępowanie ma także określić wysokość wyrządzonej szkody majątkowej.

Śledztwo dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem zostało wszczęte w styczniu tego roku. Prokuratura podejrzewa przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez członków zarządu Orlenu oraz osoby zajmujące się sprawami majątkowymi, w związku z procesem połączenia Orlenu z Lotosem oraz zbyciem udziałów w Rafinerii Gdańsk na rzecz Saudi Aramco. W toku postępowania ma zostać ustalona wysokość wyrządzonej szkody.

Oba śledztwa zostały wszczęte na podstawie zawiadomień, w przypadku fuzji również przez polityków. Przed ich wszczęciem przeprowadzono czynności sprawdzające, które miały potwierdzić podstawy do podjęcia śledztwa.

W związku z postępami w śledztwie dotyczącym fuzji Orlenu z Lotosem, płocka Prokuratura Okręgowa powołała specjalny zespół, który składa się z czterech prokuratorów i kilku funkcjonariuszy służb specjalnych.

Źródło: Energetyka24

Posted in