Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the insert-headers-and-footers domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /web/wp-includes/functions.php on line 6114
Największy system solarny w Niemczech powstaje w Lipsku-Lausen – Czysta Energia

Największy system solarny w Niemczech powstaje w Lipsku-Lausen

Największy system solarny w Niemczech powstaje w Lipsku-Lausen

Koparki i budowlańcy rozpoczęli pracę: w Lipsku-Lausen ma powstać największy w Niemczech system solarny. Leipziger Stadtwerke i Ritter XL Solar postawią na nowoczesną technologię i naturalne zarządzanie obszarem dla systemu fotowoltaicznego o mocy 41 MW. Projekt ten ma na celu stworzenie neutralnych dla klimatu dostaw ciepła dla Lipska.

„Lipsk i jego władze miejskie czynią postępy w tworzeniu neutralnych dla klimatu dostaw ciepła” – mówi Wolfram Günther, saksoński minister stanu ds. energii, ochrony klimatu, środowiska i rolnictwa. „Nowa elektrownia słoneczna Leipzig West pokazuje, jak można połączyć energię odnawialną i ochronę gatunków. Lipsk opiera transformację energetyczną na wielu różnych filarach – od projektów związanych z ekologicznym wodorem, poprzez energię wiatrową i fotowoltaikę w budynkach miejskich, po system solarno-cieplny, który jest obecnie budowany na zachodzie Lipska.

System fotowoltaiczny będzie zasilany przez miejskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Lipska, które dadzą miejsce udziałowi energii odnawialnej w systemie ciepłowniczym. Latem system będzie zaspokajał codziennie do około 20 procent zapotrzebowania na ciepło Lipska, a w ciągu roku średnio około 2 procent.

„System powinien być gotowy pod koniec 2025 r., a od 2026 r. będzie zasilany ciepłem” – mówi Maik Piehler, dyrektor zarządzający Leipziger Stadtwerke. Firma inwestuje w ten cel około 40 milionów euro, z czego około 16 milionów euro otrzyma ze środków zewnętrznych.

System solarny Leipzig-West jest także wyjątkowy dla Ritter XL Solar, lidera rynku wielkoskalowych systemów fotowoltaicznych w Niemczech. Matthias Johler, dyrektor zarządzający Ritter Energie, podkreśla, że będzie to największy system solarny w Niemczech.

W najbardziej na zachód wysuniętej dzielnicy Lipska firma stawia na swój najnowocześniejszy, inteligentny system: algorytm kontroluje system tak efektywnie, jak to możliwe. „Technologia mierzy promieniowanie słoneczne w polu kolektora i odpowiednio reguluje prędkość przepływu wody podgrzewanej w kolektorach” – wyjaśnia Paul Gaspar, inżynier projektu Ritter.

W przyszłości gorąca woda, która może osiągnąć temperaturę do 110 stopni, będzie docierać do klientów w Lipsku za pośrednictwem pobliskich rur ciepłowniczych. „Ta lokalizacja jest idealna, ponieważ teren jest dobry, w bezpośrednim sąsiedztwie przebiegają już linie, a istniejące lokalizacje, takie jak nasza elektrociepłownia Leipzig-West, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie” – mówi kierownik projektu Stadtwerke Erik Jelinek.

Po zakończeniu budowy natura odzyska przestrzeń pod kolektorami. Większą część powierzchni stanowią tereny niezalesione, łąki kwitnące, drzewa owocowe i mieszane żywopłoty. Aby zieleń rosła pod i pomiędzy kolektorami, na miejscu będzie pasło się stado owiec.

Niemieckie miasto Lipsk stawia na rozwój energii odnawialnej i neutralne dla klimatu dostawy ciepła. Budowa największego w kraju systemu solarnego przyczyni się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w systemie ciepłowniczym. Projekt ten jest również wyjątkowy dla Ritter XL Solar, który będzie odpowiedzialny za stworzenie i zarządzanie systemem o mocy 41 MW. Budowa ma być zakończona pod koniec 2025 roku, a od 2026 roku system będzie dostarczać ciepło dla mieszkańców Lipska. Cały projekt będzie kosztował około 40 milionów euro, z czego 16 milionów euro zostanie sfinansowane ze środków zewnętrznych. Na terenie, na którym powstanie system solarny, zostanie także zachowane miejsce dla przyrody, które będzie miało duży wpływ na bioróżnorodność. Po zakończeniu budowy pod kolektorami będzie rosnąć różnorodna roślinność, a na miejscu zostanie także utworzone miejsce dla stada owiec. Projekt ten jest kolejnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju Lipska i przyczyni się do osiągnięcia celów związanych z transformacją energetyczną.

Źródło: Solarserver

Posted in